środa, 28 lutego, 2024

KE rozdysponuje od 15 do 100 tys. euro rolnikom dotkniętym wzrostem kosztów produkcji

spot_img

Komisja Europejska zaproponowała nadzwyczajny środek finansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), umożliwiającego państwom członkowskim wypłatę jednorazowej ryczałtowej kwoty rolnikom i przedsiębiorstwom rolno-spożywczym dotkniętym znacznym wzrostem kosztów nakładów. Dla kogo jest to wsparcie?

Rolnictwo nie radzi sobie ze wzrostem kosztów produkcji

Drastyczny wzrost cen jaki obserwujemy, zwłaszcza energii, nawozów i paszy dla zwierząt, powoduje zakłócenia w sektorze rolnym i społecznościach wiejskich, prowadząc do problemów z płynnością i przepływami pieniężnymi. Rolnicy oraz małe przedsiębiorstwa wiejskie zajmujące się przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu lub rozwojem produktów rolnych z dużą obawą patrzą w przyszłość. W kryzysie ma pomóc dodatkowa wypłata z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Wojciechowski o wsparciu z EFRROW

Komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, powiedział, że rolnicy, przy wsparciu wspólnej polityki rolnej, nieustannie udowadniają swoją wartość, produkując żywność w trudnych warunkach. Zaznaczył, że nie dość, że w kość dała im pandemia COVID-19 to obecnie zmagają się ze skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Niektórym grozi nieutrzymanie się na rynku. Dzięki temu środkowi, najnowszemu z szeregu środków podjętych już w ramach WPR, wspieramy rolników, aby mogli oni nadal produkować potrzebną na świecie żywność, dbać o swoją ziemię i zapewniać byt swoim rodzinom.” – zapewnia komisarz ds. rolnictwa.

Dla kogo wsparcie z EFRROW?

Komisja Europejska 20 maja złożyła wniosek i obecnie należy czekać na przyjęcie przez współprawodawców tego środka. Działanie to umożliwi państwom członkowskim podjęcie decyzji o wykorzystaniu dostępnych środków w wysokości do 5 proc. ich budżetu EFRROW na lata 2021–2022 na bezpośrednie wsparcie dochodu rolników i MŚP prowadzących działalność w zakresie przetwarzania, wprowadzania do obrotu lub rozwoju produktów rolnych. Stanowi to potencjalną pulę środków w wysokości 1,4 mld euro w całej UE. 

Państwa członkowskie są zobowiązane do przeznaczenia tego wsparcia dla beneficjentów, którzy najbardziej odczuwają skutki obecnego kryzysu i którzy są zaangażowani w gospodarkę o obiegu zamkniętym, gospodarkę składnikami odżywczymi, efektywne wykorzystanie zasobów lub przyjazne dla środowiska i klimatu metody produkcji. Wybrani rolnicy i MŚP mogą otrzymać odpowiednio do 15 000 euro i 100 000 euro. Płatności zostaną dokonane do dnia 15 października 2023 r. Aby skorzystać z tej wyjątkowej możliwości, państwa członkowskie będą musiały przedłożyć zmiany do swoich programów rozwoju obszarów wiejskich wprowadzające ten nowy środek.

Wniosek stanowi kontynuację pakietu wsparcia o wartości 500 mln euro dla rolników w UE, przyjętego 23 marca w ramach komunikatu „Zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i wzmocnić odporność systemów żywnościowych”. 

Źródło: ec.europe.eu

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x