sobota, 5 października, 2024
spot_img

KE przywraca cła na import miodu z Ukrainy

spot_img

Od 21 sierpnia do 5 czerwca 2025 r. import ukraińskiego miodu do UE odbywać się będzie w ramach kontyngentu taryfowego Pogłębionej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu (DCFTA) obowiązującego od 2016 r. między obiema stronami. Automatyczne ponowne wprowadzenie tego kontyngentu taryfowego jest wynikiem zmienionych autonomicznych środków handlowych (ATM) obowiązujących od dnia 6 czerwca 2024 r.

Hamulec awaryjny dla siedmiu produktów

Zmienione autonomiczne środki handlowe (ATM) obejmują hamulec awaryjny dla siedmiu produktów rolnych, który uruchamia się automatycznie, jeśli wielkość przywozu osiągnie średni roczny przywóz odnotowany w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. Do tej pory drób i kukurydza to jedyne produkty wrażliwe, w przypadku których nie przekroczono limitów określonych w ramach ATM, ale niewiele im do tego brakuje. Według strony internetowej unii celnej UE, osiągnęły one prawie 70% maksymalnych ilości określonych w rozporządzeniu.

Import miodu przekroczył wyznaczony limit

W przypadku miodu średnia ta wynosi 44 417,56 ton. Po osiągnięciu tych ilości Komisja Europejska ma 14 dni na ponowne wprowadzenie odpowiedniego kontyngentu taryfowego z DCFTA między UE a Ukrainą. Ponieważ import miodu z Ukrainy od początku 2024 r. już przekracza wielkości określone w kontyngencie taryfowym DCFTA, dodatkowy import będzie objęty cłami.

Od stycznia 2025 roku wprowadzony zostanie nowy kontyngent

Od 1 stycznia 2025 r. do 5 czerwca 2025 r. wprowadzony zostanie nowy kontyngent taryfowy odpowiadający pięciu dwunastym progu ustalonego dla uruchomienia hamulca awaryjnego . W przypadku miodu wielkość tej nowej kwoty ustala się na 18 507,32 ton.

Przywóz ukraińskiego miodu do UE utrzymywał się na dość stabilnym poziomie przez ostatnie pięć lat i wynosił średnio około 49 000 ton rocznie.

Źródło: KE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
1 miesiąc temu

miod z ukrainy jest trujacy

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x