Co znajdziesz w artykule?
Sierpniowe wydanie biuletynu MARS (organ KE monitorujący uprawy) informuje, że w pierwszej połowie lipca odnotowano w Polsce wysokie temperatury, następnie temperatury ustabilizowały się wokół średniej. Jednocześnie na północy i zachodzie wystąpiły regularne opady deszczu, podczas gdy we wschodniej Polsce deszczu było niewiele.
Zbiory jęczmienia ozimego w Polsce zostały zakończone, podczas gdy zbiory pszenicy ozimej i rzepaku są prawie zakończone – wszystkie na długo przed czasem i bez zauważalnych opóźnień.
Susza zaszkodziła uprawom ozimym
Wyniki badań terenowych sugerują zbliżone do średniej lub poniżej średniej (jęczmień ozimy) plony upraw ozimych, ponieważ zostały one znacząco dotknięte przez suchą pogodę w fazie napełniania ziarna.
Uprawy jare skorzystały z opadów deszczu
Z drugiej strony uprawy letnie skorzystały z opadów deszczu przed i w trakcie fazy napełniania ziarna, a także ze średnich temperatur od połowy lipca. Obecny poziom wody w glebie jest zadowalający w końcowych fazach wzrostu upraw letnich.
W sierpniu obniżone zostały plony zbóż ozimych, ale wzrosły dla zbóż jarych
Prognozy plonów średnich upraw ozimych zostały obniżone i są teraz bliskie średniej, podczas gdy prognozy wydajności upraw letnich wzrosły nieznacznie do średniej lub powyżej średniej.
Plony średnie zbóż w Polsce na tle całej UE
(w kolejności: pszenica, jęczmień, kukurydza, żyto, pszenżyto)
Plony średnie rzepaku w Polsce na tle UE
Źródło: KE