Komisja Europejska podjęła decyzję o zawieszeniu i proponuje tymczasowe krótkoterminowe odstępstwo od przepisów dotyczących płodozmianu i utrzymania na gruntach ornych elementów niezwiązanych z produkcją. Chodzi konkretnie o GAEC 7 i 8. Ma to pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa żywnościowego w Europie, m.in. w związku z wojną na Ukrainie.
Ze względu na znaczenie norm GAEC dla celów zachowania potencjału gleby i poprawy bioróżnorodności w gospodarstwie w ramach długoterminowego zrównoważenia sektora oraz utrzymania potencjału produkcji żywności, odstępstwo jest tymczasowe, ograniczone do roku składania wniosków 2023 i ograniczone do tego, co jest ściśle niezbędne do rozwiązania problemów związanych z globalnym bezpieczeństwem żywnościowym, wynikających z rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę, a zatem z wyłączeniem sadzenia roślin, które są zwykle wykorzystywane do karmienia zwierząt (kukurydza i soja) – podkreśla KE.
W porównaniu z dzisiejszą produkcją uda się przywrócić produkcję o 1,5 miliona hektarów. Każda tona zbóż wyprodukowanych w UE pomoże zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie. Wniosek Komisji zostanie przesłany do państw członkowskich UE przed formalnym przyjęciem.
GAEC (Dobre warunki rolne i środowiskowe) to zestaw norm UE korzystnych dla klimatu i środowiska, znanych również jako warunkowość, których muszą przestrzegać wszyscy rolnicy otrzymujący płatności w ramach WPR.