niedziela, 24 listopada, 2024
spot_img

Katastrofalne prognozy zbiorów francuskiej pszenicy

spot_img

Firma analityczna Argus prognozuje, że zbiory pszenicy we Francji w 2024 r. wyniosą tylko 25,17 mln ton i będą o blisko 10 mln ton niższe niż rok temu. Oznaczać to będzie wynik najgorszy od 41 lat.

Zbiory francuskiej pszenicy będą o ponad 1/4 poniżej średniej

W stosunku do średniej 5-letniej francuska produkcja pszenicy miękkiej obniży się o 27,2%. Winne temu są nadmierne deszcze, które towarzyszą rolnikom od siewów ozimych do zbiorów.

Prognoza plonowania jest o 1 t/ha poniżej oficjalnych danych KE

Argus zebrał na początku sierpnia opinie od producentów zbóż z całej Francji. Na ich podstawie oszacowano średni plon pszenicy na tylko 5,933 t/ha, czyli 18,7% poniżej średniej z 5 lat i niemal 1t/ha poniżej oficjalnej prognozy KE z końca lipca.

Przekładając to na powierzchnię 4,243 mln ha (są to szacunki KE) daje to zbiory na poziomie 25,17 mln ton.

Jeszcze mniejsze plony średnie (5,374 t/ha) wystąpiły w 2016 roku, ale wtedy zostały częściowo zrekompensowane przez większy areał.

Dla porównania, ostatnia prognoza KE zakładała plon średni francuskiej pszenicy miękkiej na 6,93 t/ha, a zbiory na poziomie 29,421 mln ton.

Za słabą wydajność i jakość odpowiada deszczowa pogoda

Deszczowa pogoda spowodowała, że sezon rozpoczął się słabo w momencie sadzenia. Następnie perspektywy dla pszenicy francuskiej uległy dalszemu pogorszeniu z powodu chorób, niskich temperatur i braku światła słonecznego. Niekorzystna pogoda również wpłynęła na jakość francuskiej pszenicy. Kluczowe miary jakości, w szczególności masa testowa plonów, w tym roku znacznie się różnią w zależności od regionu.

Produkcja pszenicy miękkiej we Francji według KE (prognoza z końca lipca)

Źródło: Argus, KE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x