Co znajdziesz w artykule?
Ważna informacja dla plantatorów jęczmienia ozimego! Tak jak w roku ubiegłym, również w tym sezonie preparat Karate Zeon 050 CS otrzymał czasowe zezwolenie na stosowanie jesienią w jęczmieniu ozimym przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (ang. Barley yellow dwarf viruses, BYDVs).
Karate Zeon 059 CS na mszyce w jęczmieniu ozimym
Na wniosek Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało czasowe zezwolenie dla preparatu Karate Zeon 050 CS do stosowania w uprawie jęczmienia ozimego przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.
Dotychczas rolnicy zostali pozostawieni bez możliwości legalnej ochrony plantacji przed szkodnikiem powodującym ogromne straty w uprawach. Pomimo, że mszyce-wektory najwięcej szkód powodują w jęczmieniu ozimym, to po wycofaniu zeta-cypermetryny został on zupełnie pozbawiony ochrony przed tymi szkodnikami w okresie wschodów.
Zezwolenie z przeznaczeniem do stosowania w uprawie jęczmienia ozimego w celu zwalczania mszyc obowiązuje w okresie od 15 września do 30 listopada 2024 r.
Jednocześnie preparat Karate Zeon 050 CS został zakwalifikowany przez Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy do stosowania w Integrowanej Produkcji jęczmienia ozimego w okresie od 15 września do 30 listopada 2024 r.
Duże straty w jęczmieniu ozimym
Wirus żółtej karłowatości jęczmienia przenoszony jest przez liczne gatunki mszyc. W Polsce głównymi wektorami wirusów są licznie występujące gatunki: mszyca czeremchowo – zbożowa (Rhopalosiphum padi), mszyca zbożowa (Sitobion avenae) oraz mszyca różano – trawowa (Metopolophium dirhodum).
Poziom strat plonu przy porażeniu wirusem żółtej karłowatości jęczmienia zależy od fazy wzrostu roślin w momencie zakażenia. Średnio wynoszą one od 2 do 30%, a w przypadku wiosennych infekcji mogą wzrosnąć do 41%.
Zakażenia jesienne, we wczesnych fazach rozwojowych zbóż, mogą powodują straty sięgające do 80%, a w skrajnych przypadkach przyorywane są całe plantacje.
Szkodliwość pośrednia wirusów polega na zwiększeniu podatności zbóż na porażenie ze strony innych chorób np. powodowanych przez grzyby z rodzaju Fusarium.
Jak stosować Karate Zeon 050 CS w jęczmieniu?
Karate Zeon 050 CS jest jedynym środkiem, który został czasowo dopuszczony przez MRiRW do
stosowania jesienią w jęczmieniu ozimym. Substancją czynną insektycydu jest lambda-cyhalotryna (związek z grupy pyretroidów). Rekomendowana dawka do stosowania wynosi 0,075 – 0,1 l/ha. Oprysk można wykonać jesienią od fazy szpilkowania do końca krzewienia (BBCH 10-29).