Co znajdziesz w artykule?
Według raportu Zagranicznej Służby Rolniczej ( FAS ) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych prognozuje się, że produkcja nasion oleistych w Kanadzie, obejmująca: rzepak, soję i słonecznik, osiągnie 25,6 mln ton w sezonie 2025/26, co oznaczać będzie niewielki wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.
Produkcja kanadyjskiej canoli powinna wzrosnąć w tym roku o ponad 3%
FAS prognozuje, że produkcja rzepaku w sezonie 2025/26 wyniesie 18,46 mln ton, co stanowić ma wzrost w porównaniu z 17,8 mln ton przewidywanymi na bieżący sezon. Produkcja soi wyniesie 7 mln ton wobec 7,6 mln ton, a produkcja nasion słonecznika wyniesie 53 tysiące ton, co stanowić ma wartość nieznacznie większą od 51 tysięcy ton z bieżącego sezonu.
Lepsze plony rzepaku mają z nawiązką zrekompensować spadek areału
Pomimo prognozowanego zmniejszenia powierzchni zasiewów w porównaniu z rokiem poprzednim, głównym motorem wzrostu ogólnej produkcji nasion oleistych jest kanadyjski rzepak, czemu sprzyjają lepsze warunki wilgotności gleby w Saskatchewan i Albercie oraz oczekiwany wzrost plonów w porównaniu z sezonem 2024/2025.
W sezonie 2025/26 prognozuje się, że produkcja oleju rzepakowego wyniesie 4,94 miliona ton, z czego 3,9 miliona ton zostanie wyeksportowane. Stany Zjednoczone pozostaną największym nabywcą na poziomie 1,6 miliona ton, dzięki popytowi ze strony sektora paliw odnawialnych.
USA pozostaną głównym odbiorcą kanadyjskiego oleju rzepakowego
FAS oczekuje, że silny popyt na olej rzepakowy w USA utrzyma się, ponieważ średnie ceny eksportowe oleju rzepakowego są najniższe od 2020 r., a słaby dolar kanadyjski jest korzystny dla importerów z USA. Warto w tym miejscu zauważyć, że administracja Trumpa nie nałożyła ceł na import rzepaku i oleju rzepakowego z Kanady.
Eksport nasion rzepaku w sezonie 2025/26 ma spaść do 6,5 mln ton z 7,3 mln ton w bieżącym sezonie z powodu zwiększonej krajowej zdolności tłoczenia w 2025 r. Przewiduje się, że udział eksportu spadnie do do 32% (zbiorów), poniżej średniej z trzech lat wynoszącej 36%.
FAS prognozuje się, że eksport soi spadnie do 5 milionów ton w sezonie 2025/26 z 5,5 miliona ton w tym sezonie, a powierzchnia zasiewów zmniejszy się o 1% do 2,28 miliona hektarów.
Źródło: FAS – USDA, Oleoscop