wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Już 34 statki opuściły ukraińskie porty na Morzu Czarnym

spot_img

W końcówce lipca podpisana została międzynarodowa umowa o stworzeniu korytarzy zbożowych ułatwiających eksport ukraińskich towarów przez Morze Czarne. W sierpniu ruszyły pierwsze transporty, które odbywają się bez większych zakłóceń. Według oficjalnych danych do 24 sierpnia z trzech portów ukraińskich (Odessa, Piwdennyj i Czarnomorsk) wypłynęły 34 statki, które dostarczyły na rynki zagraniczne 724 tys. ton produktów rolnych.

Głównym towarem eksportowym była kukurydza, która stanowiła blisko 70% załadunków, prawie 15% udział miała pszenica i 10% śruta. Kluczowymi kierunkami dostaw były Turcja i południowa Korea Południowa, a łącznie towary popłynęły aż do 12 krajów.

Ukraina jest jednym z głównych światowych producentów i eksporterów zbóż i nasion oleistych. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA), że ubiegłoroczna produkcja na Ukrainie była rekordowa i wyniosła 33 mln ton pszenicy, 41,9 mln ton kukurydzy i 9,9 mln ton jęczmienia, co daje łącznie prawie 85 mln ton. Ukraiński rząd prognozuje tegoroczne zbiory zbóż na poziomie 50 mln ton.

Andrzej Bąk
Źródło: APKInform, USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x