W 1951 roku z Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego wyodrębniono samodzielną jednostkę – Wyższą Szkołę Rolniczą, która po 20 latach została przemianowana na Akademię Rolniczą (1972), następnie na Akademię Rolniczą im. Augusta Cieszkowskiego (1996), a od 2008 r. nosi nazwę Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
100 lat Wydziału Rolnego – trochę historii
W maju 2019 roku odchodzić będziemy jubileusz 100-lecia powstania Uniwersytetu Poznańskiego oraz funkcjonującego w jego strukturach Wydziału Rolniczo-Leśnego. Powstał on jako czwarty na ówczesnym uniwersytecie, obok Wydziałów: Filozoficznego, Prawnego (później Prawno-Ekonomicznego) i Lekarskiego.
W odróżnieniu od innych szkół wyższych, w których funkcjonowały studia o profilu rolniczym czy leśnym, nowo utworzony Wydział na Uniwersytecie Poznańskim nie posiadał odpowiedniego zaplecza w postaci już istniejących wcześniej średnich szkół zawodowych.
Nie oznacza to jednak, iż idea powstania wyższej szkoły rolniczej w Wielkopolsce nie pojawiła się wcześniej. Bowiem już w połowie XIX wieku, wraz z postępującym rozwojem, mechanizacją i intensyfikacją rolnictwa na tych terenach pojawiało się zapotrzebowanie na wykształconą w kierunku rolnictwa kadrę, a więc i utworzenie jednostki, która takie możliwości stwarza.
Wspólne świętowanie
Taka rocznica jest świetnym czasem do historycznej refleksji a także oddania hołdu osobom, które przyczyniły się do powstania wydziału. Obecnie wydział jest nowoczesną jednostką i zarazem bardzo silną jednostką funkcjonującą w ramach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Z okazji tego zacnego jubileuszu odbędzie się spotkanie wszystkich absolwentów, do wzięcia udziału w którym zachęca komitet organizacyjny. Spotkanie odbędzie się 18. czerwca 2019 r. w Biocentrum (ul. Dojazd 11) Każda z zainteresowanych osób powinna się zarejestrować – więcej informacji na stronie:www.wrib100.up.poznan.pl lub pod numerem tel. 61 846 63 96 (w godz. 7–15).