piątek, 27 lutego, 2026

John Deere rozszerza serie 8R i 8RX – nowe modele 440, 490 i 540 KM dla dużych gospodarstw

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

John Deere wprowadza na rynek trzy nowe modele ciągników o wysokiej mocy w seriach 8R i 8RX. Nowe wersje o mocy znamionowej 440 KM, 490 KM i 540 KM zostały zaprojektowane z myślą o największych gospodarstwach rolnych w Europie, gdzie liczy się maksymalna wydajność, wysoka trakcja i możliwość pracy przez wiele godzin bez przestojów.

Topowy model 8R/8RX 540 jest obecnie najmocniejszym ciągnikiem o standardowej konstrukcji na świecie. Dzięki zastosowaniu silnika JD14 o pojemności 13,6 l oraz systemu Peak Power Intelligent Power Management (PP IPM) maszyna może osiągać nawet 634 KM mocy maksymalnej.

Silnik JD14 i PP IPM – wysoki moment obrotowy i zapas mocy

Nowe modele serii 8R i 8RX wyposażono w silnik JD14 generujący do 2 695 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Stały zakres mocy między 1 450 a 1 900 obr./min pozwala utrzymać wysoką efektywność w pracach uprawowych i transporcie.

System PP IPM dostarcza dodatkowe 40 KM w głównym zakresie prędkości obrotowych silnika, co ma szczególne znaczenie przy pracy z ciężkimi narzędziami napędzanymi WOM, hydraulicznie lub elektrycznie.

Trakcja i minimalizacja ugniatania gleby

Modele 8R mogą być wyposażone w opony o wysokości do 2,30 m z tyłu i 1,85 m z przodu. Opcjonalny centralny system pompowania opon John Deere (CTIS) umożliwia automatyczną regulację ciśnienia w zależności od prędkości i warunków pracy.

Wersje 8RX wykorzystują zmodernizowany czterogąsienicowy układ jezdny z gąsienicami Soucy CustomFit™ serii P. Powierzchnia styku z podłożem może sięgać 4,87 m², a nacisk na glebę wynosi zaledwie 0,4 kg/cm², co znacząco ogranicza zagęszczenie gleby podczas ciężkich prac polowych.

Przekładnia eAutoPowr™ i efektywność energetyczna

Wszystkie nowe modele 8R i 8RX standardowo wyposażono w bezstopniową przekładnię eAutoPowr™. Elektromechaniczna konstrukcja eliminuje elementy hydrostatyczne, zastępując je generatorami i silnikami elektrycznymi, co zwiększa efektywność przepływu energii nawet o 8% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami hydrostatycznymi.

Nowa oś HD ILS zapewnia efektywne przeniesienie mocy oraz promień skrętu około 7 metrów, co ułatwia manewrowanie na uwrociach. Zbiorniki paliwa o pojemności do 1 123 litrów w modelach 8RX pozwalają na pracę nawet przez 14 godzin przy 85% obciążenia bez konieczności tankowania.

Kabina CommandView™ 4 – komfort i pełna personalizacja

Nowe ciągniki otrzymały kabinę CommandView™ 4 z przeprojektowanym podłokietnikiem CommandARM™ oraz wyświetlaczem Convenience Display. Operator może zapisywać ustawienia fotela, klimatyzacji czy systemów multimedialnych.

John Deere rozszerza serie 8R i 8RX – nowe modele 440, 490 i 540 KM dla dużych gospodarstw

Dostępne są dwa joysticki – CommandX Plus oraz CommandX Pro – umożliwiające zaawansowaną konfigurację funkcji, w tym sterowanie elementami rolnictwa precyzyjnego. Kabina w modelach 8RX o wysokiej mocy oferuje o 15% więcej miejsca na nogi oraz o 20% szersze pole widzenia w porównaniu ze standardową wersją serii 8R.

Rolnictwo precyzyjne i gotowość na autonomię

Standardowe wyposażenie obejmuje odbiornik StarFire™ 7500, wyświetlacz G5Plus CommandCenter™ oraz łączność JDLink™. Funkcje takie jak AutoPath™, AutoTrac™ Turn Automation czy Implement Guidance zwiększają precyzję pracy i ograniczają błędy operatora.

Automatyczna synchronizacja danych z platformą John Deere Operations Center™ umożliwia zarządzanie flotą i analizę pracy bez konieczności ręcznej wymiany plików. Nowe modele są konstrukcyjnie przygotowane do integracji przyszłych komponentów autonomicznych.

Wydajność hydrauliki i wszechstronność zastosowań

Nowe ciągniki oferują do 418 l/min przepływu hydraulicznego, co pozwala na obsługę największych siewników i agregatów. Tylny podnośnik o udźwigu do 10,8 t oraz opcjonalny zaczep kategorii 5 umożliwiają współpracę z najbardziej wymagającymi narzędziami.

Prędkość transportowa do 60 km/h (w zależności od rynku) oraz systemy ILS Roll Control i Reactive Command Steering zapewniają stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy drogowej.

John Deere rozszerza serie 8R i 8RX – nowe modele 440, 490 i 540 KM dla dużych gospodarstw

Koncepcja optymalizacji dużych gospodarstw

Wprowadzenie nowych modeli 8R i 8RX wpisuje się w strategię John Deere dotyczącą optymalizacji dużych gospodarstw rolnych. Producent łączy wysoką moc, automatyzację oraz cyfrowe zarządzanie flotą w jednym systemie, umożliwiając zwiększenie areału obsługiwanego przez tę samą liczbę pracowników.

Nowe modele 440, 490 i 540 KM pokazują, że segment ciągników o mocy powyżej 500 KM rozwija się w kierunku większej efektywności, redukcji przestojów oraz pełnej integracji z technologiami rolnictwa precyzyjnego.

spot_img
Damian Tomaszewski
Damian Tomaszewski
Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, na kierunku Inżynieria rolnicza. Bliski tematyce wpływu rozwijającej się techniki rolniczej na środowisko. Na co dzień pracuję w rodzinnym rodzinnym gospodarstwie rolnym zajmującym się produkcją roślinną oraz zwierzęcą.

Napisz komentarz

0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Chętnie poznamy Twoją opinię, skomentuj!x