Co znajdziesz w artykule?
We wtorek (28.07 br.) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Projekt ten dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt. Jego celem jest także zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. Ponadto proponowane rozwiązania mają ułatwić walkę z ASF.
Identyfikacja i rejestracja zwierząt oraz zakładów drobiu
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie kontynuować zadania związane z identyfikacją i rejestracją zwierząt (bydła, owiec, kóz, świń), przejmie zadania dotyczące gromadzenia danych nt. innych gatunków.
Dostosowanie systemów informatycznych
Nowe rozwiązania umożliwią dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań. Obejmuje to zapewnienie kompatybilności m.in. elementów komputerowej bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz innymi systemami informatycznymi, które są związane z ochroną zdrowia zwierząt. Dodatkowo w nowych przepisach przewidziano rezygnację z paszportów dla bydła w obrocie krajowym.
Elektroniczne zgłaszanie zdarzeń
Od 1 stycznia 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt wyłącznie w postaci elektronicznej. Jeżeli po tym czasie posiadacze wymienionych gatunków zwierząt nadal nie będą w stanie samodzielnie dokonywać zgłoszeń, będą mogli skorzystać z pomocy pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego lub pracowników ARiMR.
Źródło: MRiRW