czwartek, 22 lutego, 2024

Jest nowy termin na określenie w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu

spot_img

W odpowiedzi na uwagi Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) dotyczącego projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniającego warunki przyznawania pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o istotnej zmianie terminu w systemie IRZplus.

Nowy termin na określenie w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu

W pismie z dnia 17 stycznia 2024 r. ministerstwo ogłosiło, że termin na określenie w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu został wydłużony do 05 lutego 2024 r. Ta decyzja ma kluczowe znaczenie dla rolników starających się o płatności w ramach ekoschematu Dobrostan Zwierząt, zwłaszcza w wersji Dobrostan Opasów.

Zmiany dla rolników składających wnioski w 2023 roku

Rolnicy, którzy w 2023 roku złożyli wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów, a którzy nie wskazali w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu, mogą dokonać zmiany lub korekty w systemie IRZplus w zakresie określenia przeznaczenia tego bydła do opasu poprzez wybór jednego z kierunków użytkowania: mięsno – opasowy, mleczno – opasowy lub opasowy. 

Zgodnie z podpisaną nowelizacją rozporządzenia do płatności zostanie także zakwalifikowane bydło poddane ubojowi do dnia 5 lutego 2024 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZplus kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu.

W przypadku zaś bydła sprzedanego do dnia 5 lutego 2024 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZplus kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu rolnik wnioskujący o płatność w ramach wariantu Dobrostan opasów powinien złożyć do ARIMR oświadczenie o opasaniu tego bydła w gospodarstwie do czasu jego sprzedaży.

źródło: KRIR

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x