Co znajdziesz w artykule?
Warzywa są źródłem cennych dla zdrowia związków roślinnych. Włączenie ich do diety przynosi ogromne korzyści zdrowotne. Najnowsze zalecenia zdrowego żywienia to dieta składająca się głównej mierze z warzyw i owoców. Kształtowanie zdrowych nawyków jest kluczowe, szczególnie w młodym wieku. Co jednak zrobić, gdy nasz maluch nie przepada za warzywami? Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, dietetyczka i ekspertka kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!” podpowiada, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw.
Koniec nudy na talerzu. Czas na kolory!
Dzieci są bardziej wymagającymi konsumentami niż większość dorosłych, zatem kolorowe i apetycznie wyglądające dania z pewnością bardziej przekonają je do ich skosztowania. Warto poświęcić nieco więcej czasu i podać śniadanie lub kolację w ciekawej formie, np. układając z warzyw zwierzątko bądź domek. Wykorzystajmy w tym celu surową paprykę, marchew, a także sałatę, pomidora, ogórka czy groszek.
Moc koktajli
Świetnym sposobem na „przemycenie” zdrowych produktów w posiłku jest ich miksowanie w zupie lub na puree. Ekspertka radzi aby do zupy z ulubionych warzyw dodać jedno z tych, do których chce się przekonać dziecko, ale w mniejszej ilości lub rozdrobione, a nawet zmiksowane. Podobnie można robić koktajle, mieszając lubiane przez dziecko warzywa i owoce z tymi, które mniej mu smakują.
Warzywa w słupkach lub w pastach
Do każdego posiłku warto dołączyć warzywo lub owoc. Sposobem na przemycenie tych bogatych w witaminy roślin jest np. dodanie do kanapek surowej sałaty, plasterków ogórka, pomidora czy rzodkiewki, a dodatkowo – obok kanapki – można dać dziecku do pochrupania warzywa pokrojone w słupki, np. surową kalarepkę, marchewkę lub paprykę. Dzięki temu zwiększymy ilość warzyw w jednym posiłku, nie ograniczając ich wyłącznie do samej kanapki. Świetnym pomysłem są także pasty do kanapek, zwłaszcza te z warzyw strączkowych – np. fasoli, grochu lub zielonego groszku. Są one dla dziecka znakomitym źródłem witamin i składników mineralnych.
Dodawaj warzywa do ulubionych potraw
Sposobów wprowadzenia warzyw do diety dziecka jest wiele np. poprzez przemycenie ich w w farszu do pierożków bądź naleśników.
– Jeśli nasza pociecha chętniej jada mięso niż warzywa, polecam dodać warzywa do kotlecików albo ulubione mięsko udusić w warzywnym sosie, czy zrobić je faszerowane warzywami, np. w postaci roladek. A może to jajko jest produktem, które twój maluch chętnie zjada? Zrób wówczas omlet z warzywami – proponuje dietetyczka.
Makaron – król niejadków!
Większość dzieci lubi makarony. Szczególnie te z sosem pomidorowym. Dietetyczka radzi aby wykorzystać to i zrobić np. tagliatelle z cukinii lub marchewki (np. przy pomocy temperówki do warzyw albo obieraczki) z ulubionym sosem. Do tradycyjnego makaronu z sosem, np. jogurtowym czy śmietanowym można dodawać warzywa takie jak szpinak, brokuły, cukinię, bakłażana, pomidory.
Wspólne gotowanie
Do jedzenia warzyw można zachęcić dziecko wspólnie z nim gotując. Maluch, zaangażowany w proces przygotowywania posiłku, np. sałatki warzywnej, z pewnością chętniej go zje. To też doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu i rozbudzenie jego ciekawości kulinarnej.
„Eksperymentuj w kuchni i zachęcaj do tego swoje dziecko, dając mu dobry przykład. Jest to jednak – czy tego chcemy, czy nie – najlepszy sposób na przekonanie go do zdrowego odżywiania. Jeśli sami będziemy jeść warzywa, jeśli są one naturalnym składnikiem naszych posiłków, maluch na pewno chętniej po nie sięgnie. Pamiętajmy, że im więcej na talerzu warzyw, tym więcej energii zapewniamy naszym dzieciom i tym lepiej dbamy o ich prawidłowy rozwój, inwestując w zdrowie naszych pociech na przyszłość” – przekonuje Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska.
źródło:jedzowoceiwarzywa.pl
Zdj:jedzowoceiwarzywa.pl