czwartek, 12 grudnia, 2024

Jak ograniczyć populację dzików? Zastosować antykoncepcję w paszy!

spot_img

W Europie, Ameryce Północnej i gdzie indziej dzikie świnie stanowią ogromny problem, powodując szkody w uprawach, negatywnie wpływając na dziką przyrodę i nie tylko. Nowe rozwiązanie wprowadzono w Teksasie w USA, gdzie populacja dzikich świń przekroczyła 2,6 miliona. Antykoncepcja poprzez paszę może ograniczać wzrost liczebności dzikich świń.

Środek antykoncepcyjny dla dzików?

1 czerwca 2021 r. w Teksasie wprowadzono nową metodę zwalczania dzikich świń, męski środek antykoncepcyjny o nazwie HogStop. 

„Odkryliśmy 60% zmniejszenie ruchliwości plemników, a także zmiany morfologiczne, które łącznie znacznie zmniejszają płodność” – powiedział prowadzący badania Daniel Loper.

Sposób działania kontroli urodzeń

Aktywne składniki opisane są jako „mieszanka naturalnych pasz”. Nie zawierają hormonów ani substancji zaburzających gospodarkę hormonalną, ani nie działają aktywnie na hormony. Pozostają  w jądrach knura i nie przemieszcza się po jego ciele. Produkt jest obecnie wdrażany w Teksasie ale oczekuje się jednak, że jego wykorzystanie szybko wzrośnie na pozostałych rynkach. 

Ponieważ jest sklasyfikowany jako zatwierdzony pestycyd, prawdopodobnie HogStop będzie kosztem podlegającym odliczeniu od podatku dla rolników i hodowców.

Kto wie? Może teksański pomysł okaże się złotym środkiem na zmniejszenie populacji dzika a wraz z nim roznoszenia ASF.

źródło:pigprogress.net

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x