niedziela, 2 kwietnia, 2023
spot_img

Jak kształtują się prognozy zbiorów w Unii Europejskiej?

spot_imgspot_img

Przełom czerwca i lipca przyniósł gwałtowny wzrost giełdowych notowań zbóż i soi w Chicago

W tygodniu 29.06-03.07.2020 cena kukurydzy w Chicago wzrosła o 8% do poziomu najwyższego od 3,5 miesiąca. Kilkumiesięczne maksima zaliczała także soja, po wzroście o 3,2% i kilkutygodniowe szczyty amerykańska pszenica, która podrożała o 3,5% w analizowanym tygodniu. Za wzrosty notowań odpowiada ubiegłotygodniowy raport USDA, który pokazał silny spadek areału zasiewów kukurydzy w USA w stosunku do wcześniejszych założeń. Jednocześnie nie nastąpił oczekiwany duży przepływ areału z kukurydzy do soi, a to oznacza, że amerykańscy farmerzy zrezygnowali z zasiewów wiosennych na części pól.

Tylko minimalny spadek areału (w stosunku do deklaracji z marca) dotyczył pszenicy, ale raport przypomniał, że zasiewy tego zboża w USA są w tym roku najmniejsze od ponad 100 lat. Dodatkowym wsparciem dla wzrostów w Chicago jest pogoda i raporty o chińskich zakupach nie tylko soi, ale i kukurydzy. Gorąca i sucha pogoda na dużym obszarze zajmowanym przez kukurydzę ma potrać przynajmniej do połowy lipca, a miesiąc ten jest kluczowy dla kukurydzy, która wchodzi w fazę zapylania. Stąd też, to amerykański kontrakt na kukurydzę był rekordzistą ubiegłotygodniowego wzrostu (+8%).

Giełda w Paryżu

W tygodniu 29.06-03.07.2020 unijne kontrakty na zboża naśladowały kierunek zmian obowiązujący na giełdzie w Chicago.

Najbliższa seria kukurydzy (stary zbiór) podrożała o blisko 3 euro (1,7%) do 168,25 eur/t. Skala odbicia notowań unijnej kukurydzy była kilkukrotnie mniejsza, a to za sprawą rosnących prognoz zbiorów tego zboża w UE (+0,5 mln ton w ostatniej prognozie) i zapowiedzi rekordowej produkcji na Ukrainie.

Pszenica (nowy zbiór) podrożała w ciągu tygodnia o 6,5 euro (+3,7%) do 182,75 eur/t. Skala wzrostu notowań pszenicy była bardzo zbliżona do giełdy w Chicago. Unijnemu kontraktowi pomagają słabe perspektywy zbiorów w UE, głównie we Francji. W końcówce czerwca Komisja Europejska kolejny już raz skorygowała w dół prognozę zbiorów tego zboża w Unii Europejskiej.

W Paryżu notowania rzepaku (nowy zbiór) wzrosły w skali tygodnia o 2,5 euro (0,7%) do 376,75 eur/t. Po chwilowej przecenie rzepak powrócił do poziomów na których przebywa od miesiąca. Nasionom rzepaku pomagały rosnące ceny kompleksu sojowego, oleju palmowego i ropy. Ostatnia prognoza Komisji Europejskiej jest minimalnie gorsza niż miesiąc wcześniej i zakłada tegoroczną produkcję nasion rzepaku na poziomie minimalnie wyższym od fatalnego 2019 roku. Jednak już firma analityczna Strategie Grains prognozuje zbiory nasion w UE najgorsze od 2006 roku.

Prognozy zbiorów w Unii Europejskiej

Zbiory pszenicy miękkiej powinny spaść w UE o 7,0% poniżej średniej

W swojej ostatniej prognozie KE obniżyła, o 2,67 mln ton oczekiwane zbiory wszystkich zbóż w UE-27, do 286,82 mln ton w tym roku, w porównaniu do 296,84 mln ton w 2019 roku. Oznacza to ciągle wynik o 1,0% powyżej średniej pięcioletniej (aktualizacja z 25-czerwca 2020).

Najnowsze dane zakładają niższe o 4,4 mln ton (m/m) zbiory pszenicy miękkiej na poziomie 118,11 mln ton (-7,0% w stosunku do średniej), w porównaniu z 131,90 mln ton w 2019 roku. Największy spadek produkcji pszenicy miękkiej (-9,0 mln ton) ma dotyczyć Francji, gdzie ubiegłoroczne zbiory były zbliżone do rekordu.

KE zapowiada najwyższe od 6 lat zbiory kukurydzy w UE

W ostatniej prognozie tegoroczna produkcja kukurydzy w UE została podniesiona o 0,49 mln ton (m/m), do 72,23 mln ton. Jeśli prognoza się sprawdzi oznaczać to będzie wzrost o 1,92 mln ton r/r i aż 10% powyżej średniej pięcioletniej.

Produkcja rzepaku w UE szacowana jest teraz na 15,41 mln ton w porównaniu do 15,36 mln ton w 2019 roku. Oznaczać to będzie zbiory o 17% poniżej średniej 5-letniej.

Prognozy dla Polski

Komisja Europejska prognozuje lepsze niż rok temu zbiory zbóż i rzepaku w Polsce

W swojej najnowszej prognozie KE obniżyła o skromne 0,4 mln ton, do 29,65 mln ton tegoroczne zbiory zbóż w Polsce. Produkcja ziarna w naszym kraju powinna przewyższyć o blisko 3% średnią wielkość z ostatnich pięciu lat. Jeśli prognoza się sprawdzi, to tegoroczne zbiory będą o prawie 1 mln ton wyższe niż w 2019 roku. KE oczekuje, że lepszy niż rok temu średni plon będzie dotyczył wszystkich gatunków zbóż oraz rzepaku. Tegoroczne zbiory rzepaku oceniane są na aż 2,68 mln ton, w porównaniu do 2,30 mln ton w 2019 roku.

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: Euronext-Paryż, CBoT, KE, USDA, e-petrol, PKN-Orlen.

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników