sobota, 8 lutego, 2025
spot_imgspot_img

Inwestorzy finansowi obstawiają wzrost cen kukurydzy, soi i unijnego rzepaku, ale grają na spadek cen pszenicy i kanadyjskiej canoli

spot_img

Od listopada 2024 r. najwięksi inwestorzy finansowi (fundusze hedgingowe) zwiększyły swoje pozycję netto w kontraktach futures i opcjach w Chicago – wynika z danych amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Pozycja krótka zarabia na spadkach, a długa na wzroście cen

Na wstępie trzeba przypomnieć, że pozycje długie netto (przewaga kupionych kontraktów nad sprzedanymi) mogą przynieść zyski dla tego rodzaju handlowców z przyszłych zwyżek cen.

I odwrotnie, pozycje krótkie netto (przewaga sprzedanych kontraktów nad kupionymi) przynoszą spekulantom zyski przy spadających cenach.

Ceny kukurydzy rosną w Chicago od grudnia dzięki zakupom spekulacyjnym

W Chicago ceny kukurydzy mają tendencję do wzrostu od grudnia 2024 roku. Ceny rosły dzięki zakupom ze strony funduszy hedgingowych. Pokazują to dane CFTC – na dzień 28 stycznia długie pozycje netto w kukurydzy w Chicago osiągnęły szczyt 350 721 kontraktów. To tylko nieco poniżej długiej pozycji netto utrzymywanej w tym momencie w sezonach 2020/21 i 2021/22. W bieżącym sezonie 2024/25 globalna równowaga na rynku kukurydzy jest ciaśniejsza niż w wymienionych sezonach. Globalna produkcja jest niższa niż konsumpcja w 2024/25 r., a globalne zapasy kukurydzy są najniższe od 10 lat na poziomie 293,3 mln ton (USDA).

Najwięksi spekulanci (inwestorzy finansowi) grają na spadek cen pszenicy

Odwrotnie, fundusze hedgingowe zajmują duże pozycje krótkie netto w pszenicy chicagowskiej i paryskiej, co można postrzegać jako przewidywanie niedźwiedzich (spadkowych) perspektyw dla przyszłych cen pszenicy. W przypadku brytyjskiej pszenicy paszowej fundusze mają pozycję netto 965 kontraktów.

Pozycja netto funduszy hedgingowych w kontraktach na kukurydzę i pszenicę – wykres

Inwestorzy finansowi grają na spadek cen kanadyjskiej canoli, ale na wzrost notowań soi i unijnego rzepaku

W ramach rynków kontraktów terminowych na nasiona oleiste fundusze hedgingowe zwiększają swoje długie pozycje netto w amerykańskiej soi i unijnym rzepaku. Dla soi chicagowskiej długa pozycja netto wynosi ponad 56 000 kontraktów, a na paryskim rynku rzepaku ponad 55 000 kontraktów. Należy zauważyć, że od września do grudnia 2024 r. fundusze były krótkie netto w chicagowskich soi (grały na spadek cen) i dopiero na początku 2025 r. przestawiały się na pozycję długą netto. Także ciaśniejszy bilans na globalnym rynku rzepaku nadal wspiera ceny w Paryżu (spekulanci grają na wzrost cen), ale canola w Winnipeg jest pod presją potencjalnego wdrożenia amerykańskich ceł importowych (tam spekulanci grają na spadek cen).

Pozycja netto funduszy hedgingowych w kontraktach na soję i rzepak (unijny i kanadyjski) – wykres

Patrząc w przyszłość

Pozycja inwestorów spekulacyjnych jest jednym z czynników, które mogą pomóc w analizie średnio i długoterminowego kierunku cen.

Ceny kukurydzy i soi prawdopodobnie mogą jeszcze bardziej wzrosnąć, ponieważ pozycje netto funduszy są nadal mniejsze niż w ostatnich latach.

Dodatkowo, ciaśniejsza globalna równowaga kukurydzy w obecnym sezonie, wysoki poziom miażdżenia soi w USA i obawy pogodowe w Ameryce Południowej wspierają ceny.

Taryfy Trumpa nadal stanowią zagrożenie dla popytu eksportowego w USA, ale odroczenie ich wdrożenia dla Meksyku i Kanady na razie zmniejsza ryzyko.

Z drugiej strony, w pszenicy w Chicago i paryskiej pszenicy fundusze mają duże krótkie pozycje netto. W sytuacji ekstremalnego ryzyka pogodowego ceny mogą wzrosnąć. Jeśli tak się stanie, fundusze będą musiały uzupełniać depozyty lub odkupować (zamykać krótkie pozycje) kontrakty na pszenicę. Co przyspieszy tendencje wzrostowe cen na rynku.

Kolejna ważna zmiana pozycji funduszy może nastąpić tuż przed lub po kolejnym raporcie USDA WASDE, (o godzinie 18:00 , 11 lutego 2025 r.)

Źródło: CFTC, Euronext-Paryż, Ahdb

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x