poniedziałek, 24 lutego, 2025

Integrowana Produkcja Roślin 2025 – dopłaty, wymagania, limity

spot_img

Rok 2025 przynosi istotne zmiany dla rolników stosujących Integrowaną Produkcję Roślin (IP). Nowa kampania ekoschematów to nie tylko modyfikacje zasad, ale także zmienione stawki dopłat i nowe limity powierzchni. Co czeka gospodarstwa rolne w nadchodzącym roku?

Integrowana Produkcja Roślin 2025 dopłaty

Na rok 2025 przewidziano budżet w wysokości 35,52 mln PLN. Zmieniono jednak zasady przyznawania dopłat – zamiast jednej stawki dla wszystkich upraw, pojawią się odrębne stawki dla każdej grupy.

Ile za integrowaną produkcję roślin?

  • Uprawy rolnicze (polowe): 146,07 EUR/ha,
  • Uprawy sadownicze: 342,70 EUR/ha,
  • Uprawy jagodowe: 309,21 EUR/ha,
  • Uprawy warzyw: 309,21 EUR/ha.

Podział ten wynika z różnic w kosztach produkcji i wymaganiach dotyczących IP. Stawki dla upraw sadowniczych, jagodowych i warzywnych mają w pełni rekompensować utracone dochody i dodatkowe koszty. Natomiast dla upraw rolniczych przewidziano jedynie częściowe wsparcie.

Do tej pory rolnicy korzystali z jednolitej stawki ryczałtowej na wszystkie grupy upraw. W 2023 roku wynosiła ona 1363,77 zł/ha, natomiast w 2024 roku spadła już do 818,92 zł/ha. Powodem były:

  • ograniczony budżet na dopłaty.
  • wzrost liczby gospodarstw realizujących ekoschematy,
  • niższy kurs wymiany euro (4,2788 zł za 1 EUR na koniec września 2024 r.),

SPRAWDŹ TAKŻE: Ekoschematy 2025 – dla kogo? [NOWE ZASADY]

Limity powierzchni i nowe warunki Integrowanej Produkcji Roślin 2025

Od 2025 roku wprowadzony zostanie limit powierzchni objętej dopłatami IP – maksymalnie 300 ha na gospodarstwo. Co więcej, wszystkie interwencje ekoschematów będą podlegały powierzchniowym ograniczeniom, z wyjątkiem retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych.

Należy pamiętać, że wysokie zainteresowanie rolników może spowodować obniżkę stawek dopłat. W przypadku znacznego przekroczenia przewidzianego budżetu, wartość wsparcia będzie proporcjonalnie zmniejszana dla wszystkich beneficjentów.

źródło: gov.pl

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x