Innowacje kluczem do zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa żywności — Wystąpienie wiceprezes Corteva Agriscience podczas Agriculture & Food Summit 2020
Corteva Agriscience ogłosi w czerwcu 2021 r. plan ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działalności spółki — usłyszeli uczestnicy ważnego wydarzenia, w którym udział wzięli decydenci polityczni i przedstawiciele branży rolniczej.
Anne Alonzo, Starsza wiceprezes ds. relacji zewnętrznych i Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Corteva Agriscience, przedstawiła te plany podczas czwartego Agriculture & Food Summit organizowanego przez Politico, który w tym roku odbywał się online. Corteva była głównym sponsorem wydarzenia.
W swoim przemówieniu zatytułowanym Droga ku zielonemu rolnictwu (ang. Transition Towards Green Agriculture) Alonzo stwierdziła również, że pandemia COVID-19 uwypukliła znaczenie innowacji
w zabezpieczeniu dostaw żywności w przyszłości.
„Żaden z problemów środowiskowych nie jest dziś bardziej naglący niż zmiany klimatyczne” – powiedziała. „W ciągu ostatnich dwóch lat Corteva Agriscience wspólnie z liderami z sektorów rolnictwa i biznesu oraz przedstawicielami rządu i społeczeństwa obywatelskiego prowadziła rozmowy na temat współpracy w celu stworzenia rolnictwa sprzyjającego klimatowi”.
Chociaż cel Cortevy – wzbogacanie życia rolników i konsumentów – jest bardzo zbliżony do założeń Europejskiego Zielonego Ładu (ang. EU Green Deal), Alonzo podkreśliła, że spółka będzie dokonywać skrupulatnej oceny wszystkich zasad postępowania mających wpływ na rolnictwo i źródła utrzymania rolników.
Wezwała wszystkie osoby związane z rolnictwem i agrobiznesem do „wspólnego kształtowania sposobu, w jaki chcemy chronić naszą planetę, umacniać pozycję rolników oraz dostarczać konsumentom pełnowartościową żywność”. Oznacza to wspieranie nowych technologii i podejście mające na celu kształtowanie polityki opartej na nauce.
„Wasz głos – głos liderów biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i organizacji – ma szczególną wagę”, zaznaczyła Alonzo. „Dzięki współpracy możemy sprawić, że wszystkie głosy – a w szczególności głos rolników – zostaną wysłuchane. Jeżeli wspólnie wypracujemy najlepsze praktyki, jeżeli będziemy opowiadać się za polityką opartą na nauce, jeżeli rolnicy i społeczność rolnicza znajdą się w centrum wszystkiego, czym się zajmujemy – nie będzie dla nas rzeczy niemożliwych do osiągnięcia”.
W odniesieniu do niepewności spowodowanej pandemią Alonzo podkreśliła, że „wydarzenia ostatnich miesięcy wyraźnie pokazały, że nasze wezwanie i nasza obietnica dana światu nigdy dotąd nie miała większego znaczenia”. Mimo że żyjemy obecnie w niepewnych czasach, widzimy, że niewprowadzenie zmian nie wchodzi w grę, gdy mówimy o przyszłości rolnictwa i produkcji żywności – dodała.
Podczas Szczytu uwagę poświęcono również Strategii zrównoważonego rozwoju 2030 opracowanej przez Corteva Agriscience. Strategia zakłada 14 celów do zrealizowania w ciągu najbliższych 10 lat. Koncentrują się one wokół czterech filarów: cele, na osiągnięciu których skorzystają rolnicy; cele, na osiągnięciu których skorzysta ziemia; cele, na osiągnięciu których skorzystają społeczności oraz cele dotyczące działalności spółki.
W gronie prelegentów znaleźli się również przedstawiciele Komisji Europejskiej, członkowie PE, organizacji NGO oraz ministrowie. Wśród poruszanych podczas Szczytu tematów znalazły się: Europejski Zielony Ład, strategie Komisji Europejskiej takie jak „Strategia na rzecz Bioróżnorodności” i „Od pola do stołu”, reforma Wspólnej Polityki Rolnej, zmiana nawyków konsumenckich, mutacje genów, przełomowe technologie, przepisy dotyczące żywności, dobrostan zwierząt, przejrzystość i skutki pandemii COVID-19.