wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Inflacja najwyższa od 25 lat. Niestety nie będzie to jej ostatnie słowo

spot_img

Dzisiaj (01.07) Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące jednego z najważniejszych wskaźników ekonomicznych. Inflacja osiągnęła w czerwcu poziom 15,6% – wynika z tzw. szybkiego szacunku. Tym samym wskaźnik pobił rekord z roku 1997 i jest najwyższy od 25 lat.

Inflacja poszła na rekord

Najszybciej drożały w ciągu roku ceny paliw samochodowych (o 46,7%) i nośników energii, czyli prądu i gazu (o 35,3%). Ceny żywności szły w górę wolniej od ogólnego wskaźnika inflacji, bo o 14,1%.

Licząc miesiąc do miesiąca, uśredniony wzrost cen wyniósł 1,5 proc. W maju ceny rosły o 1,7 proc., w kwietniu o 2 proc., a w marcu o 3,3 proc. W skali miesięcznej to najniższy wzrost od lutego. Eksperci są zgodni, że taki wzrost inflacji względem maja wynika m.in. z niesłabnącej presji na wzrost cen paliw, które w czerwcu były o ok. 10 proc. wyższe niż maju.

Kiedy inflacja spadnie?

W kolejnych miesiącach będziemy mieli do czynienia z coraz droższą żywnością, co ma związek z wojną oraz suszami. Analitycy spodziewają się, że do końca roku będziemy mieli do czynienia z dwucyfrową inflacją. Prezes NBP Adam Glapiński sugerował, że wskaźnik na początku 2023 roku może spaść do 6 proc., jednak ten scenariusz wydaje się na razie zbyt optymistyczny.

Źródło: money.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x