poniedziałek, 10 lutego, 2025
spot_imgspot_img

Indonezyjski biodiesel B40 wejdzie w życie w połowie lutego, a od 2026 roku wzrośnie do B50

spot_img

Polityka B40 Indonezji, która nakazuje mieszankę 40% oleju palmowego w oleju napędowym, miała początkowo wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Jednak urzędnicy potwierdzili opóźnienie do lutego, dając przedsiębiorstwom 1,5-miesięczny okres karencji. Ponadto rząd ogłosił, że do 2026 r. mieszanka biodiesla wzrośnie do B50, a import oleju napędowego ma zostać całkowicie wstrzymany.

Biodiesel B40 wprowadzany jest etapami

Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych (ESDM) Indonezji, za pośrednictwem wiceministra Yuliota Tanjunga, podkreśliło, że obowiązkowa polityka mieszanki biodiesla B40, który zawiera 40% oleju palmowego, oficjalnie rozpoczęła się 1 stycznia 2025 r. Jednak pierwsze sześć tygodni jest okresem adaptacyjnym. W tym czasie przedsiębiorstwa wyczerpią swoje pozostałe zapasy biodiesla B35, a powiązane technologie zostaną odpowiednio dostosowane.

Indonezja poświęca eksport oleju palmowego, aby promować biodiesel

ESDM zdecydowało również, że produkcja biodiesla w Indonezji w 2025 r. osiągnie 15,6 mln kilolitrów, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Wraz ze wzrostem produkcji i wyższym współczynnikiem mieszania polityka ta wpłynie nie tylko na eksport oleju palmowego, ale także wywrze dodatkową presję na budżet dotacji rządowych.

Ponieważ olej palmowy kosztuje około 400 USD za tonę więcej niż ropa naftowa, Indonezyjska Agencja Zarządzania Funduszem Plantacji Oleju Palmowego (BPDPKS) oszacowała, że wydatki na dotacje wzrosną o 68%. Obecnie tę lukę w dotacjach pokrywa podatek eksportowy od oleju palmowego, co sprawia, że rynki spodziewają się ewentualnego wzrostu podatków eksportowych w celu utrzymania równowagi.

Indonezja chce osiągnąć samowystarczalność energetyczną

Jako największy eksporter oleju palmowego na świecie, Indonezja stawia na rozwój biodiesla, nawet kosztem zmniejszenia eksportu. Mając na uwadze osiągnięcie zerowych emisji netto do 2050 r., minister ESDM Bahlil Lahadalia podkreślił, że do 2026 r. mieszanka biodiesla wzrośnie do 50%, co ma obniżyć roczny import energii o 20 mld USD i spełnić cel kraju, jakim jest samowystarczalność energetyczna.

USDA prognozuje rekordowy przerób oleju palmowego w Indonezji w tym sezonie

Zgodnie z raportem Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) ze stycznia pt. Oilseeds: World Markets and Trade (Nasiona oleiste: rynki światowe i handel) zwiększenie obowiązku mieszania do B40 ma zwiększyć przemysłowe zużycie oleju palmowego w Indonezji o około 1 milion ton w porównaniu z poprzednim rokiem do rekordowych 14,5 miliona ton w sezonie 2024/25, co zmniejszy ilość oleju palmowego dostępnego na eksport.

Źródło: reccessary.com, USDA

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x