Co znajdziesz w artykule?
Z najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że międzynarodowe ceny zbóż (indeks tych cen) wzrosły jedynie symbolicznie w styczniu. Wskaźnik cen zbóż FAO wyniósł w styczniu średnio 111,7 punktu, co stanowi wzrost o 0,3 punktu (0,3 procent) w porównaniu z grudniem i 8,2 punktu (6,9 procent) w stosunku do wartości ze stycznia 2024 r.
Indeks cen zbóż FAO (wykres)
Dla porównania, ceny średnie miesięczne pszenicy (młyny) i kukurydzy (firmy paszowe) w kraju od 2018 roku
Ceny pszenicy były stabilne
Ceny eksportowe pszenicy spadły bardzo nieznacznie w styczniu, przy niewielkich ruchach w ciągu miesiąca. Podczas gdy słaby popyt na import, prowadzący do powolnej sprzedaży eksportowej od kilku głównych eksporterów, wpłynął na ceny. Z drugiej strony ograniczone dostawy z Federacji Rosyjskiej i mieszane warunki upraw ozimych w niektórych częściach Unii Europejskiej, Rosji i Stanów Zjednoczonych Ameryki zapewniały wsparcie.
Światowe ceny kukurydzy wzrosły w styczniu i były wyższe niż rok wcześniej
Światowe ceny kukurydzy wzrosły w styczniu, przekraczając ich roczne poziomy po raz pierwszy od dwóch lat. Presja cenowa w górę wynikała z sezonowo ograniczonych dostaw, niekorzystnych warunków w Argentynie, gdy siewy zakończyły się, powolnego postępu w głównej uprawie w Brazylii (safrinha), wraz z z rewizją w dół produkcji i zapasów kukurydzy w Stanach Zjednoczonych (raport USDA ze stycznia).
Wśród innych zbóż paszowych wzrosły światowe ceny sorgo i jęczmienia, chociaż wzrost cen jęczmienia był tylko marginalny.
Światowe ceny ryżu spadły o blisko 5% w styczniu
Tymczasem wskaźnik cen FAO All Rice spadł w styczniu o 4,7 procent, ponieważ duże dostawy eksportowe i konkurencja między eksporterami nadal wywierały presję na obniżenie cen.
Źródło: FAO, MRiRW