środa, 19 lutego, 2025

Indeks światowych cen produktów mlecznych był w styczniu najwyżej od 2 lat

spot_img

Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że wskaźnik cen artykułów mlecznych FAO wyniósł w styczniu 142,9 punktów, co oznacza wzrost o 3,3 punktu (2,4 procent) w porównaniu z grudniem 2024 r. i aż o 24,3 punktu (20,4 procent) więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie styczniowy poziom wskaźnika był najwyższy od dokładnie dwóch lat (stycznia 2022 roku). Styczniowy wzrost międzynarodowych cen serów z nawiązką zrekompensował niższe ceny masła i mleka w proszku.


Najmocniej w styczniu drożały sery

Międzynarodowe notowania serów wzrosły najbardziej (7,6 procent w ujęciu miesięcznym), co odzwierciedla rosnący globalny popyt importowy na tle powoli odradzającej się produkcji i silnej krajowej sprzedaży detalicznej w głównych krajach produkujących.

Międzynarodowe ceny masła nadal spadały

Z kolei międzynarodowe ceny masła nadal spadały, pomimo rosnącego popytu ze strony przetwórców żywności w Europie i Oceanii.

W styczniu taniało również mleko w proszku

Międzynarodowe ceny zarówno odtłuszczonego, jak i pełnego mleka w proszku również spadły w wyniku ożywienia produkcji w Europie i słabego popytu krajowego i importowego.

Wskaźnik cen produktów mlecznych najwyżej od stycznia 2022 roku – wykres

Spadły w styczniu ceny skupu mleka i sprzedaży masła w Polsce

Dane MRiRW pokazują, że krajowe ceny skupu mleka (klasa ekstra) rosły gwałtownie od sierpnia do grudnia ubiegłego roku po zaliczeniu wielomiesięcznego dołka w okresie czerwiec-lipiec. Dane o cenie średniej ze stycznia 2025 pokazały jednak spadek ceny z 2,63 zł/l (w grudniu) do 2,30 zł/l. Nadal styczniowy poziom ceny średniej jest o 11% wyższy niż w styczniu 2024 roku.

Cena średnia skupu mleka (klasa ekstra) w Polsce od 2018 roku:

Ceny masła (82% tł, 16% wody) w kraju były w grudniu najwyższe w historii (cena średnia 3758 zł/t) według MRiRW). W styczniu cena średnia tego masła spadła do 3354 zł/t, ale ciągle w skali roku masło drożało o 26%.

Cena średnia masła konfekcjonowanego (82%) w Polsce:

Źródło: FAO, MRiRW

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x