piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ile rolnik dokłada do hodowli trzody chlewnej? Kwota zwala z nóg

spot_img

Koszty związane z utrzymaniem hodowli zwierząt nigdy nie były tak wysokie. W przypadku trzody chlewnej, między dochodami a wydatkami jest tak ogromna przepaść, że nie można mówić o żadnej opłacalności interesu. A ile rolnik musi dopłacac do hodowli obliczyła Wielkopolska Izba Rolnicza i wynik jest niestety druzgocący.

Straty w wysokości 266 zł na sztuce tucznika

Wielkopolska Izba Rolnicza wyliczyła kalkulację produkcji żywca wieprzowego na styczeń. Wyliczenia zakładają roczną hodowle 400 sztuk tuczników przy skupie żywca wieprzowego na poziomie 4,33 zł/kg. Podliczając wszystkie ponoszone przez rolnika koszty wynika, że musi być on gotowy dołozyć ponad 266 zł do sztuki (przy zakupie paszy i prosiaka). Ekonomiczniej wychodzi skarmianie świń własnym zbożem. Wtedy strata sięga 215 zł na sztuce. 

Obliczenia zakłada się przy stawce 4,33 zł/kg ale w kraju ceny za kilogram tucznika potrafią wynosić 3 zł w czerwonych strefach i nie wiele więcej w strefach różowych. W takim przypadku straty są astronomicznej wielkości. Co gorsza ceny za tuczniki dalej spadają, a do świąt wielkanocnych, które mogłyby coś zmienić jeszcze wiele czasu…

fot.1:Wielkopolska Izba Rolnicza

źródło: WIR
Zdj:unsplash

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x