piątek, 21 lutego, 2025

Ile płacono za zboża i rzepak na początku lutego ?

spot_img

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe ośmiu (z dziesięciu) raportowanych zbóż spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 9-go lutego 2025 roku. Skala zmian cen średnich mieściła się w zakresie od -1,5% (owies konsumpcyjny) do +4,6% (owies paszowy). Jednocześnie średnia cena zakupu rzepaku spadła w zakładach tłuszczowych o 1,6% (-38 zł/t), do 2.386 zł/t.

Warto zwrócić uwagę, że MRiRW raportuje ceny skupu, które obejmują często dostawy z wcześniej zawartych umów. Stąd mogą one odbiegać od bieżących (dla raportowanego tygodnia) cen transakcyjnych.

Ile płacono za pszenicę konsumpcyjną ?

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej (młyny i firmy handlowe) ustalono na 950 zł/t po wzroście o 2 zł w skali tygodnia. W poszczególnych makroregionach (Centralno-Wschodni, Południowy i Północno-Zachodni) ceny średnie skupu ustalono w wąskim przedziale 945 – 955 zł/t.

Bardziej szczegółowe dane pokazują, że młyny płaciły w 6 tygodniu tego roku za ziarno pszenicy średnio ok. 953 zł/t, podczas gdy handlowcy ok. 935 zł/t.

Średnie ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej w Polsce (wykres)

Ceny zbóż paszowych

W raportowanym tygodniu w skupie przeważały zboża paszowe, a ich udział wzrósł 58%. W tym kukurydza stanowiła 21%, a pszenica paszowa prawie 24% całego skupu zbóż.

Cena średnia krajowa pszenicy kupowanej na cele paszowe wzrosła o 23 zł do 933 zł/t, a w makroregionach ceny średnie płacone za ziarno paszowe pszenicy mieściły się w przedziale 882 – 963 zł/t.

Jednocześnie firmy paszowe kupowały pszenicę średnio po 893 zł/t, a pośrednicy płacili 967 zł/t – najwięcej od listopada 2023 roku.

Średnie ceny skupu pszenicy paszowej w Polsce (wykres)

Cena średnia krajowa kukurydzy suchej ustalona została na 875 zł/t, czyli o 10 zł/t więcej niż tydzień wcześniej. W makroregionach ceny średnie tego zboża zamknęły się w przedziale 842 – 886 zł/t.

W skali kraju handlowcy płacili za kukurydzę średnio 889 zł/t, a firmy paszowe 832 zł/t.

Średnie tygodniowe ceny skupu kukurydzy suchej w Polsce (wykres)

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce – tabela

Ceny rzepaku w kraju znacznie powyżej giełdy Matif

Dane MRiRW pokazują, że w tygodniu kończącym się 9-go lutego 2025 roku średnia cena zakupu rzepaku spadła w zakładach tłuszczowych o 1,6% (-38 zł/t), do 2.386 zł/t. Nadal oznacza cenę o blisko 20% wyższą niż rok temu. Dla porównania, seria najbliższa kontraktu na rzepak w Paryżu wyceniana była na koniec omawianego tygodnia znacznie niżej, bo na 2.164 zł/t.

Średnie tygodniowe ceny skupu rzepaku w Polsce (wykres)

Notowania rzepaku na Matif (Euronext-Paryż) w analogicznym okresie

Źródło: MRiRW, barchart.com

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x