piątek, 13 września, 2024
spot_img

II Ogólnopolskie Targi Ziemniaczane w Sepnie [RELACJA]

22 i 23 sierpnia w Sepnie, gmina Grodzisk Wielkopolski w woj. wielkopolskim na polach firmy Top Farms Wielkopolska odbyły się II Ogólnopolskie Targi Ziemniaczane. Plenerowa impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie Polski Ziemniak. II Ogólnopolskie Targi Ziemniaczane rozpoczęły się z niewielkim opóźnieniem spowodowanym przez intensywne opady deszczu. Pomimo odwołanego otwarcia, wydarzenie ruszyło pełną parą i trwało aż do piątku.

Kompleksowo o ziemniaku w jednym miejscu

Przybyli rolnicy, którzy zajmują się uprawą ziemniaków i mieli okazję w jednym miejscu poznać nie tylko najnowsze odmiany ziemniaka z różnych hodowli, ale również uzyskać informację o programach ochrony różnych firm. W Sepnie była okazja porozmawiać z ekspertami o problemach na plantacji ziemniaka i uzyskać informację jakie są na to rozwiązania oferowane na rynku.

To nie wszystko co przygotowali organizatorzy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy zbioru ziemniaków z udziałem siedmiu kombajnów. Tu swoje produkty zaprezentowały firmy: AVR, Grimme, Ropa i Dewulf. Były to kombajny 1-rzędowe, 2-rzędowe i samojezdne. Wykopane ziemniaki trafiły następnie do kosza przyjęciowego, gdzie zostały na dodatkowych separatorach oczyszczone i przetransportowane na naczepy aut ciężarowych.

Trudny sezon i duża presja chorób

Od wiosny był problem z samym materiałem sadzeniakowym, ponieważ wielu rolników zdecydowało się wejść w ten rynek, a niektórzy zwiększali areał uprawy. Wszystko to było podyktowane opłacalnością produkcji ziemniaka. Niestety niskie ceny na zboża, rzepak i kukurydzę sprawiły, że rolnicy zaczęli szukać alternatywy w płodozmianie. Dlatego poszukiwania materiału sadzeniakowego były ogromne. Ze względu na problemy z wykopkami w zeszłym roku, dużo ziemniaków nie przetrwało w przechowalni z powodu terminu zbioru i kopania w wysokich temperaturach – powyżej 25 stopni C. W takich warunkach ziemniaki obijały się jeden o drugi oraz o kamienie i grudy gleby, co powodowało, że do środka bulw wchodziło Fusarium powodujące suchą zgniliznę bulw, Phytium wywołujące wodną zgniliznę przyranową.

II Ogólnopolskie Targi Ziemniaczane

Niestety na koniec okresu wegetacyjnego w wielu miejscach pojawiła się zaraza ziemniaka, która również do bulw się przedostała. Dlatego mieliśmy od samego początku problem z dobrym materiałem sadzeniakowym. Wielu rolników ratowało się tym, że sadziło materiał niekwalifikowany. Ten niestety miał dużo suchej zgnilizny, mokrej zgnilizny bulw, a to niestety powodowało gorsze wschody. Dzisiaj ta jakość pozostawia wiele do życzenia ze względu na trudny sezon. Pojawiła się na początku czerwca zaraza ziemniaka, która w Wielkopolsce (okolice Środy Wlkp., Poznania) oraz w Łódzkim (Sieradz) potrafiła w tydzień zniszczyć całe pola i to w momencie, kiedy jeszcze w redlinach nie było bulw. Były sytuacje, gdzie wykonano 3 zabiegi w ciągu dwóch tygodni, które niestety nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Tak ogromnej presji zarazy ziemniaka nie mieliśmy od lat. Nałożył się na to przebieg pogody z optymalną temperaturą dla rozwoju zarazy ziemniaka (18-24 stopnie C) i duże opady deszczu. Rolnicy popełniali bardzo wiele błędów. Na początku stosowano produkty kontaktowe lub wgłębne, które nie dawały sobie rady z presją choroby. Na pierwsze dwa zabiegi powinno się stosować produkty systemiczne, aby potem ta ochrona była łatwiejsza. Zadaniem tych produktów jest czyszczenie plantacji z zarazy, która może potencjalnie występować w posadzonych bulwach w formie utajonej– mówi dr hab. Katarzyna Rębarz z firmy Syngenta.

dr hab. Katarzyna Rębarz z firmy Syngenta
Polony ziemniaków są różne w zależności od regionu. Są informacje od plantatorów o plonach rzędu 50 – 60 t/ha z obszarów, gdzie było sporo deszczu i rolnicy deszczowali swoje plantacje. Natomiast tam, gdzie panowała ogromna susza przez prawie cały okres wegetacji (np. w woj. warmińsko-mazurskim) nie pojawiła się zaraza ziemniaka, ale plony mogą być na poziomie 20 t/ha – mówi dr hab. Katarzyna Rębarz z firmy Syngenta

II Ogólnopolskie Targi Ziemniaczane w Sępnie. PROGRAM WYDARZENIA

Czwartek, 22 sierpnia
Targi trwały od godziny 9:00 do 18:00

  • 10:00 – 12:00 – Pokazy pracy maszyn do zbioru i transportu ziemniaków
  • 14:00 – 16:00 – Kolejna sesja pokazów pracy maszyn do zbioru i transportu ziemniaków

Piątek, 23 sierpnia
Targi były otwarte od godziny 9:00 do 14:00, z dodatkowymi specjalnymi pokazami maszyn rolniczych:

  • 10:00 – 13:00 – Specjalne pokazy maszyn rolniczych

Odwiedź nasze stoisko!

Na targach obecna była nasza Redakcja Agro Profil. Odwiedzający nasze stoisko mogli zapoznać się z najnowszym Wydaniem Tematycznym „Ziemniak”, redagowanym przez dr hab. Katarzynę Rębarz. To obszerne uzupełnienie uznanego wśród czytelników Atlasu Ziemniak. Chwasty, choroby, szkodniki i niedobory.

W.T. Ziemniak skupia się na praktycznych aspektach dotyczących m. in uprawy ziemniaków na wczesny zbiór, doboru odmian, ochrony, zbioru, przechowalnictwa oraz przetwórstwa. Czytelnik znajdzie tutaj również ogromną dawkę wiedzy na temat nawadniania ziemniaka oraz wykorzystania technologii rolnictwa precyzyjnego w uprawie ziemniaka.

Szczególną uwagę poświęciliśmy również technice rolniczej opisując dla Państwa najnowsze osiągnięcia inżynierów i konstruktorów zastosowane w maszynach oraz sprzęcie towarzyszącym, który niezbędny jest w gospodarstwach ukierunkowanych na uprawę ziemniaka!

spot_imgspot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x