czwartek, 5 grudnia, 2024
spot_img

IGC prognozuje lekki wzrost globalnej powierzchni zasiewów rzepaku pod zbiory w kolejnym sezonie

spot_img

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) oczekuje, że powierzchnia upraw rzepaku w UE-27, Australii, Kanadzie, Indiach i USA prawdopodobnie odnotuje wzrost, podczas gdy powierzchnia w Rosji się zmniejszy.
W swoich najnowszych szacunkach Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) prognozuje, że globalna powierzchnia upraw rzepaku w sezonie 2025/26 wyniesie 44,1 mln hektarów.
Oznacza to wzrost o 1,4% w porównaniu z obecnym sezonem i największy odnotowany obszar upraw rzepaku w historii.


Unijni rolnicy zwiększyli areał rzepaku pod przyszłe zbiory

Produkcja rzepaku w UE w sezonie 2024/25 była znacznie ograniczona ze względu na zmniejszenie powierzchni i rozczarowujące plony.
Oczekuje się obecnie, że rolnicy z UE powiększyli swoje obszary produkcyjne o prawie 4% do 6 mln hektarów.
Według IGC ekspansje te są napędzane głównie przez atrakcyjne ceny.

Ostatnie raporty z Niemiec sugerują, że zasiewy rzepaku są ogólnie w dobrym stanie pomimo silnych jesiennych deszczów w niektórych regionach i okresów suszy we wschodnich Niemczech w momencie siewu. Tylko niewielka część ziemi wymagała ponownego zasiania.

Perspektywy produkcji rzepaku w głównych krajach eksportujących są obecnie nadal niepewne


W Indiach warunki siewu i kiełkowania w najważniejszym regionie produkcji rzepaku w kraju, Radżastanie, są zdefiniowane przez suszę.
Co więcej, powierzchnia upraw rzepaku zmniejszyła się o szacunkowe 7,2%, spadając do 3,12 miliona hektarów.
W Kanadzie i Australii zasiewy nie rozpoczną się przez kilka miesięcy. Obecne oczekiwania sugerują rozszerzenie obszarów produkcji w obu krajach – pod warunkiem, że popyt pozostanie stabilny.
W USA wzrost powierzchni upraw rzepaku o 8,3% jest również uważany za możliwy. Według badań Agrarmarkt Informations-Gesellschaft wzrost ten będzie oparty na rosnącym popycie ze strony sektora paliwowego w wyniku decyzji Agencji Ochrony Środowiska USA (EPA) o promowaniu biopaliw w ruchu drogowym i lotniczym.
W połowie 2024 r. EPA zatwierdziła stosowanie oleju rzepakowego jako surowca do produkcji biopaliw, co doprowadziło do znacznego wzrostu importu rzepaku.

Prognoza areału upraw rzepaku u największych jego producentów

Źródło: ufop.de, IGC

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x