poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Hurtowa sprzedaż zbóż pod lupą UOKIK. Wobec 8 największych przedsiębiorców toczy się postępowanie wyjaśniające 

spot_img

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 25 października 2022 r. wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o zbadanie czy nie są stosowane praktyki ograniczające konkurencję na rynku zbóż. Po 2 miesiącach UOKIK poinformował, że prowadzi postępowania wyjaśniające wobec ośmiu największych w Polsce przedsiębiorców zajmujących się hurtową sprzedażą zboża. O kim mowa?

Hurtowa sprzedaż zbóż pod lupą UOKIK. Wobec 8 największych przedsiębiorców toczy się postępowanie wyjaśniające 
zdj: Archiwum AP

8 kluczowych przedsiębiorców zajmujących się hurtową sprzedażą zbóż pod lupą UOKIK

Jak czytamy na stronie KRIR, pracownicy UOKiK w Bydgoszczy prowadzą postępowania wyjaśniające wobec ośmiu największych w Polsce przedsiębiorców zajmujących się hurtową sprzedażą zboża, w tym ADM Direct Polska, Bunge Polska, Louis Dreyfus Company Polska i inne, mające na celu wstępne ustalenie, czy dochodzi do stosowania praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Postępowania mają na celu zweryfikowanie zasad współpracy rolników ze znaczącymi podmiotami działającymi na rynku skupu zbóż. W ramach niniejszych postępowań ustalany jest m.in. wpływ tranzytu zboża ukraińskiego na polski rynek, co stanowi przedmiot zawiadomienia KRIR.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia UOKIK  zapewnił, że stale monitoruje zmiany zachodzące na rynku rolno-spożywczym. UOKIK zwraca się z prośbą o dodatkowe informacje dotyczące wspomnianych w piśmie zjawisk oraz przekazanie dołączenie wszelkich dowodów, które mogą zostać wykorzystane w prowadzonych przez Prezesa UOKiK postępowaniach.

UOKIK może podjąć działania jeśli naruszony zostanie interes publiczny

UOKIK w odpowiedzi  na pismo KRIR poinformował także, że Prezes U0KiK jako centralny organ administracji publicznej może działać jedynie w granicach przyznanych mu kompetencji ustawowych. W przedmiocie relacji między przedsiębiorcami, obowiązujące przepisy przyznają Prezesowi UOKIK kompetencję do podejmowania działań jedynie w interesie publicznym poprzez przeciwdziałanie praktykom ograniczającym konkurencję. Znajduje ona zatem zastosowanie wówczas, gdy zagrożony lub naruszony jest interes publiczny, polegający na zapewnieniu właściwych warunków funkcjonowania rynku gospodarczego. Natomiast zgodnie z prawem przekazane informacje nie pozwalają na stwierdzenie, że w tej konkretnej sprawie mogło dojść do naruszenia publicznoprawnych reguł konkurencji, o których mowa powyżej tj. nadużywania pozycji dominującej lub zawarcia niedozwolonego porozumienia. Stanowi to niemały problem, natomiast niezależnie od powyższego UOKIK wskazuje, że opisane w piśmie KRIR okoliczności stanowią przedmiot zainteresowania Prezesa U0KiK

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 rok temu

Interes publiczny został już dawno naruszony

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x