środa, 28 lutego, 2024

Holenderscy rolnicy w ramach protestu blokują dystrybucję żywności. Bez rolników nastanie głód

spot_img

W kraju rowerów i wiatraków nastała gorąca atmosfera. Holdenderscy rolnicy sprzeciwiają się rządowemu planowi ograniczenia emisji azotu, który ich zdaniem doprowadzi do zmniejszenia produkcji bydła. Protesty na okrzykach się nie kończą – bezsilni gospodarze postanowili wyjechać na drogi, zablokować dystrybucję a nawet podpalić wejście do ratusza.

Protest holenderskich rolników na wielką skalę

Około 40 000 holednerskich rolników zebrało się w zeszłym tygodniu. Zablokowali dziesiątki głównych dróg i centrów dystrybucyjnych. Mleko i jajka już się skończyły w wielu supermarketach. Nie robią tego na pokaz ale z konieczności by uświadomić rząd i społeczeństwo jak może wyglądać państwo bez krajowego rolnictwa. 

Powodem protestu są wprowadzone w zeszłym miesiącu cele redukcji szkodliwych związków azotu do 2030 r. Rząd twierdzi, że konieczne są redukcje emisji tlenków azotu z odchodów zwierząt gospodarskich i stosowania amoniaku w nawozach. Rządzący nazywają tę propozycję „nieuniknioną transformacją”, której celem jest poprawa jakości powietrza, ziemi i wody. Ostrzegli, że rolnicy będą musieli się dostosować lub zmierzyć się z perspektywą zamknięcia swoich firm.

Uczciwe przesłanie … jest takie, że nie wszyscy rolnicy mogą kontynuować swoją działalność”, a ci, którzy to robią, prawdopodobnie będą musieli uprawiać inaczej.” czytamy w oświadczeniu holenderskiego rządu. 

Rolnictwo gorsze niż lotnictwo?

Rolnicy twierdzą, że zostali niesprawiedliwie wyróżnieni i skrytykowali podejście rządu, podczas gdy inne branże, takie jak lotnictwo, budownictwo i transport, również przyczyniają się do emisji i podlegają mniej daleko idącym przepisom. Mówią również, że rząd nie daje im jasnego obrazu ich przyszłości wśród proponowanych reform. Stąd też pomysł na protest i to taki, który zaboli najmocniej ale pokaże co się stanie gdy gospodarstwa rolne zaczną być likwidowane. Zdjęcia z protestów zamieszczamy poniżej:

fot.1: twitter

fot.2: twitter

fot.3: twitter

fot.4: twitter

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x