wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

HPAI sieje spustoszenie na świecie. Miliony sztuk ptactwa do likwidacji

spot_img

Grypa ptaków niszczy fermy drobiu na całym świecie. Ameryka, Azja i Europa zmagają się z nawałnicą ognisk. Miliony sztuk ptactwa musi zostać poddane utylizacji a straty liczone są w milionach. 

Stany Zjednoczone w poważnych kłopotach

Wysoce śmiertelny wirus dla drobiu występuje na terenie Stanów Zjednoczonych od połowy lutego 2022 roku. Ogniska choroby potwierdzono już w kilku stanach.

Około 2,75 miliona kur niosek zostanie zabitych na fermie w Jefferson County w stanie Wisconsin z powodu zakażenia wirusem grypy ptaków. Jest to pierwszy przypadek choroby w tym stanie od 2015 roku. Amerykańskie służby odpowiedzialne za kontrolę chorób zakaźnych monitorują również inne pobliskie stada.

Uwzględniając utylizację kur niosek w Wisconsin, straty ogółem w pogłowiu drobiu w Stanach Zjednoczonych od lutego tego roku szacowane są na około 6,7 mln sztuk. Jest to największa epizoocja choroby od roku 2015 – wówczas zlikwidowano około 50 mln sztuk drobiu. Problem z HPAI w Stanach Zjednoczonych skutkuje ograniczeniem eksportu amerykańskich produktów drobiarskich. Ponadto dla amerykańskiego rynku niekontrolowane rozprzestrzenianie się wirusa w ważnych obszarach produkcyjnych drobiu może skutkować gwałtownymi wzrostami cen jaj konsumpcyjnych i mięsa drobiowego. 

Francja nie może poradzić sobie z HPAI

Francuski sektor drobiarski nadal ma poważne trudności z zatrzymaniem wirusa grypy ptaków. Według raportu GIW w UE wyznaczono łącznie 726 ognisk grypy ptaków z czego aż 570 jest w Francji! Kraj zamierza zlikwidować drób liczony w milionach sztuk, aby wirus nie pogrążył produkcji w zachodniej części kraju. Jest to już drugi masowy ubój stad tej zimy we Francji. Według francuskich statystyk ponad cztery miliony ptaków już zostało zabitych w tym roku, przed gwałtownym rozprzestrzenieniem wirusa w regionie zachodniej Francji w ciągu ostatnich dwóch – trzech tygodni, zwłaszcza na departament Vendée. Według szacunków ministerstwa rolnictwa, w regionie nadal znajduje się około trzy miliony sztuk drobiu, które muszą zostać poddane ubojowi.

Grypa ptaków w Polsce

Od początku roku do 9 marca na terenie Polski stwierdzono 27 ognisk HPAI. Ostatnie wyznaczono w powiecie wolsztyńskim w gminie Siedlec w miejscowości Kiełpiny, gdzie stado kur niosek liczy prawie pół miliona sztuk! W samej wielkopolsce ognisk wirusa jest aż 9. W porównaniu do Stanów czy Francji są to niewielkie liczby ale łatwe rozprzestrzenianie się wirusa w powietrzu może skutkować  tym, że liczba ognisk z kilkudziesięciu zbliży się do set jeśli hodowcy zaniechają zasad bioasekuracji a służby zajmujące się monitorowaniem dzikiego ptactwa nie dopilnują sprawy.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała, że duża liczba ognisk ptasiej grypy, spowodowana jest głównie podtypem H5N1. Według organizacji w nadchodzących miesiącach spodziewany jest dalszy wzrost epidemii.

źródło: KIPDIP;Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt
zdj:unsplash

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x