Pierwszy tydzień listopada nie przyniósł cudownych wieści. Ceny trzody chlewnej kolejny raz uległy obniżeniu. Z każdym tygodniem pojawia się pytanie – czy może być jeszcze taniej? Z kolejnym nowym tygodniem dowiadujemy się, że może i nie wiadomo kiedy to się skończy. Bez realnej pomocy rządu wiele gospodarstw nie będzie w stanie przetrwać tego trudnego dla polskich hodowców czasu.
Polska
W pierwszym tygodniu listopada br. na rynku krajowym odnotowano dalszy spadek cen żywca wieprzowego. W dniach 02–08.11.2020 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 4,39 zł/kg, o 2 gr mniej niż w ubiegłym raporcie. Cena tego żywca była o 2% niższa niż przed miesiącem oraz o 24% niższa niż przed rokiem.
UE
W dniach 02–08.11.2020 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 139,19 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, względem 139,33 EUR.
Największy tygodniowy spadek cen odnotowano znowu na Łotwie (o 6,2%), a największy wzrost – w Czechach (o 1,7%). W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 126,82 EUR/100 kg względem 125,96 EUR/100 kg z zeszłego tygodnia, o 9% niższym niż średnio w UE i o 4% niższym niż w Niemczech.
W pierwszym tygodniu listopada br. cena sprzedaży półtusz wieprzowych nie uległa zmianie i wynosiła 6,51 zł/kg. W odniesieniu do notowań sprzed roku cena półtusz była niższa o 23%.
Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )
Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).
Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.
Tab. 4 Średnie tygodniowe krajowe ceny prosiąt uzyskane w transakcjach targowiskowych.
Maria Chmal
źródło: Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kowr.gov.pl
kzp-ptch.pl
zdj:pexels.com