środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Hodowcy apelują, a politycy milczą. Kiedy skończy się ignorancja?

spot_img

W dniach 27 i 28 września odbył się coroczny zjazd pracodawców i producentów trzody chlewnej oraz ekspertów w zakresie hodowli i produkcji trzody. Uczestnicy apelowali już wcześniej o aktywność polityków, wspierającą polski sektor trzody chlewnej. Propozycję kluczowych elementów przesłali 25 sierpnia, jednak od tamtej pory nie ma żadnego odzewu. Powstała cisza bardzo niepokoi. 

Samowystarczalności żywnościowej Polski nie będzie, bez wzmacniania producentów i przetwórców

Spotkanie PolPig było okazją zarówno do podsumowania najważniejszych tendencji jak i nakreślenia prognoz na przyszłość. Wśród prezentacji, wykładów i rozmów kuluarowych przewijało się przekonanie o niezbędności działań w zakresie dobrostanu zwierząt i ochrony ich zdrowia prowadzącego do ograniczenia zużycia antybiotyków, zrównoważonego rozwoju oraz skutecznej walki z ASF. Zwłaszcza to ostatnie może pozwolić zmniejszyć straty w polskim sektorze wieprzowiny.  Jednak rozwoju polskiej produkcji trzody chlewnej i dążenia do zapewnienia samowystarczalności żywnościowej Polski nie będzie, bez zbudowania strategii wzmacniania producentów i przetwórców świń. Co z resztą widać po danych zebranych przez GUS. Hodowla trzody chlewnej w Polsce znika w oczach.

Branża trzody chlewnej czeka na reakcję rządu od ponad miesiąca

Zebrani dzielili się swym zaniepokojeniem brakiem reakcji na sformowane i przesłane na ręce ministra propozycje zmian i kierunków polskiej strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego. Pismo zawierało konkretne kierunki rozwoju sektora wraz z propozycjami zmian, które mogą nie tylko umocnić branżę, ale także zapewnić rozwój polskiego rolnictwa. Wśród propozycji bowiem znalazły się zarówno kwestie nawożenia naturalnego, możliwości dostępności do ziemi rolniczej i przestrzeni produkcyjnej na terenach wiejskich jak i nowych sposobów zabezpieczenia się przed ASF.  Od złożonego apelu przez pracodawców i producentów trzody chlewnej oraz ekspertów w zakresie hodowli i produkcji trzody minął ponad miesiąc i nikt z rządzących nie raczył odpowiedzieć. Konsekwencje tej ignorancji będą niestety bardzo odczuwalne na wewnętrznym rynku. 

źródło:POLPIG

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x