poniedziałek, 2 sierpnia, 2021

Handel i przetwórstwo na ZUS-ie?

-REKLAMA-spot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda za pośrednictwem resortowej strony internetowej stanowczo zdementował doniesienia w sprawie projektu ustawy dotyczącej oskładkowania umów zlecenie. W oświadczeniu Ministra czytamy m.in.: „Informuję, że żaden projekt takiej ustawy nie wpłynął do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach uzgodnień międzyresortowych. Ani MRiRW, ani KRUS nie uczestniczyły w żadnych roboczych pracach nad proponowanym rozwiązaniem.”

Rolnicy mogą odetchnąć? 

To odpowiedź Ministra Rolnictwa na zaniepokojenie środowisk rolniczych informacjami o tym jakoby z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników miano wykreślić art. 5a, przewidujący możliwość prowadzenia przez rolników działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS. Dodajmy, że tego rodzaju zmiana oznaczałaby, że rolnicy prowadzący działalność gospodarczą musieliby płacić do ZUS co miesiąc ponad 1 440 zł, a nie tak jak obecnie 708 zł co kwartał do KRUS w przypadku gospodarstw do 50 hektarów. Natomiast dla gospodarstw o wyższym areale składki byłyby jeszcze wyższe.

Przypomnijmy też, że o obecnym stanie prawnym, wadze problemu i zaniepokojeniu rolników możliwościami szkodliwych zmian, pisaliśmy szerzej w artykule pt.: „Czy to kryzys rolniczego handlu detalicznego?”  (publ.: 11 lutego br.) link:  https://agroprofil.pl/aktualnosci/czy-to-kryzys-rolniczego-handlu-detalicznego/

Źródło i foto: MRiRW

-REKLAMA-spot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,990SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły