poniedziałek, 25 listopada, 2024
spot_img

Groźby Putina wsparły notowania zbóż w minionym tygodniu, ale wycena rzepaku wróciła na poziom sprzed miesiąca

spot_img

Amerykańskie i unijne kontrakty giełdowe na zboża drożały w minionym tygodniu w obawie o dostępność ziarna z basenu Morza Czarnego w sytuacji wkroczenia na wyższy poziom konfliktu między Rosją i Ukrainą. Z drugiej jednak strony pogoda na Wielkich Równinach USA i we Francji zaczęła sprzyjać uprawom pszenicy ozimej, co hamowało wzrosty notowań tego zboża. W piątek ceny zbóż zaczęły delikatnie spadać, ponieważ porty Wielkiej Odessy nadal pracują i wysyłają zboża.

Dolar nadal umacnia się do euro i innych walut

Kurs euro/dolara spadł o 1,2% w skali tygodnia (-1,6% tydzień wcześniej) do 1,042 w piątek (najniżej dwóch lat) po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich i pod wpływem gróźb Putina skierowanych w kierunku Zachodu.

Drożejący dolar osłabia popyt na surowce wyceniane w tej walucie, w tym zboża i soję. Konsekwencją umocnienia dolara są roczne maksima kursu usd/pln, który w czasie piątkowej sesji przekroczył na chwilę 4,20 złotego, a dzień zamknął poziomem 4,16 złotego za dolara.

Unijne kontrakty na zboża zyskały lekko w skali tygodnia

Taniejące skokowo euro w stosunku do dolara stanowi wsparcie dla unijnego eksportu pszenicy i jednocześnie podnosi ceny importowanych, konkurencyjnych towarów, w tym kukurydzy.

Stąd notowania unijnych kontraktów na zboża rosły delikatnie w minionym tygodniu, a tydzień wcześniej skutecznie opierały się presji spadkowej płynącej z giełdy w Chicago. W konsekwencji najbliższa seria unijnej kukurydzy zyskała skromne 1 euro w skali tygodnia kończącego się 22-listopada, podczas gdy pszenica podrożała o blisko 3 euro w tym czasie.

Francuscy rolnicy nadrobili opóźnienia w zasiewach pszenicy

Warto zwrócić uwagę, że zmalały obawy o przyszłoroczną produkcję pszenicy we Francji po najniższych od 40 lat zbiorach w tym roku. Warunki pogodowe stały się bardziej korzystne, a tempo zasiewów pszenicy ozimej przekroczyło nawet wielkość średnią. Wprawdzie uprawy pozostają zagrożone niekorzystnymi warunkami pogodowymi, to jednak obecne perspektywy dla największego w UE kraju produkującego i eksportującego pszenicę stały się bardziej pozytywne.

FranceAgriMer poinformowała, że zaawansowanie zasiewów pszenicy ozimej wynosi 90%, czyli powyżej 87% – średnio o tej porze.

Unijny rzepak najtańszy od miesiąca

Paryskie kontrakty futures na rzepak (dostawa w maju 2025) zamknęły tydzień na poziomie 508,25 euro/t, spadając w tygodniu o 31,00 eur/t (-5,7%). Jednocześnie kontrakt na nowe zbiory (sierpień 25) spadł do poziomu 468,75 euro/t. Paryskie kontrakty terminowe na rzepak wróciły do poziomu wycen sprzed miesiąca.

Ciągłe obawy przed wojną handlową między USA i Chinami po wygranej Donalda Trumpa w wyborach w USA ciążą na notowaniach soi (-1,5% w skali tygodnia) i całego kompleksu nasion oleistych. Ponadto słabsze zapotrzebowanie globalne na olej palmowy przeceniło pozostałe oleje roślinne drugi tydzień z rzędu.

Przyszłość sektora biopaliw jest niepewna

Po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta niepewna jest przyszły popyt na biopaliwa, a w konsekwencji też na oleje roślinne. Trump nie ukrywał, że krytycznie podchodzi do zielonej energii i obiecał wspierać wydobycie i produkcję paliw kopalnych.

Zmiany okresowe notowań

Rzut oka na wykresy

Kontrakty na zboża

Kontrakty na nasiona oleiste

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x