piątek, 18 października, 2024
spot_img

Gospodarstwo w górach — jak to wygląda i jakie są trudności? [WIDEO]

spot_img

Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Rozdziele na pograniczu Małopolski i Podkarpacia. Jest to gospodarstwo rodzinne, które zajmuje się hodowlą krów mlecznych. Obejmuje ono 62ha gruntu własnego i 120ha gruntu z dzierżawy.

Początki gospodarstwa

,,Kiedyś uprawialiśmy zboża, ale ze względu na specyfikę terenu i klasyfikację gruntów piąta, szósta klasa, stwierdziliśmy, że najbardziej będzie tutaj opłacalną gałęzią produkcji hodowla krów.” — powiedział Andrzej Tylawski właściciel gospodarstwa

Nierówności terenu, klimat, gleby są to czynniki, które rolnicy prowadzący swoje gospodarstwa w górach muszą uwzględnić przy wyborze danych roślin do upraw. Góry mocno ograniczają możliwości prowadzenia gospodarstwa, dlatego hodowla zwierząt staje się czasem bardziej opłacalna dla rolników niż prowadzenie upraw.

,,Motywacją do rozwinięcia gospodarstwa była moja rodzina, moje dzieci, zwłaszcza jedna ze starszych córek, która powiedziała, że marzyłaby mieć 300 krów” — powiedział Andrzej Tylawski właściciel gospodarstwa

Gospodarstwo w górach, a jakoś wytwarzanych wyrobów

Mimo trudności przy prowadzeniu gospodarstwa zlokalizowanego w górach, rolnicy nadal mogą pochwalić się bardzo dobrą jakością swoich wyrobów. Warto zauważyć, że trudności wynikające z uprawy roślin, powodują, że rolnicy na swoich gruntach zostawiają łąki. Dzięki czemu zwierzęta takie jak krowy mają dostęp do naturalnej roślinności, a ich mleko staje się lepszej jakości. Nie są karmione sztucznymi paszami, które są powodem związków chemicznych znajdujących się w dalszych wyrobach mlecznych spożywanych przez człowieka.

,,Nie mamy dużych wydajności, ale mogę powiedzieć, że mamy też i jakoś, bo krowy żywią się ziołami.”-powiedział Andrzej Tylawski właściciel gospodarstwa.

@agro_profil Jak wygląda prowadzenie gospodarstwa w górach? Całość znajdziecie na naszym kanale na YT🤩 #agroprofil #krowy #polskawies #rolnictwo #polskierolnictwo #polskirolnik ♬ dźwięk oryginalny – Agro Profil

Ciągniki Claas, a górskie warunki

Gospodarstwa zlokalizowane na terenach górzystych wymagają odpowiedniego sprzętu, który z łatwością poradzi sobie z nierównościami terenu. Nie każdy ciągnik będzie miał tyle mocy, by móc wjechać na dość stromą górę. Jednak te ciągniki mają specjalne przystosowania do pracy w tych warunkach i rolnicy mogą ze spokojem wykonywać swoją pracę bez strachu, że napotkają jakiekolwiek trudności.

,,Ciągnik Claas był dla mnie tyle dobry, że był wysoki na zawieszeniu. Na tych przejazdach, pagórkach nie wadził podwoziem.” — powiedział Andrzej Tylawski właściciel gospodarstwa.

Zobacz pełną relacje wideo!

Podoba Ci się nasze zaangażowanie w ważne sprawy dla rolnictwa? Cenisz jakość naszych treści? Chcesz być aktywną częścią naszej społeczności? Teraz możesz nas wesprzeć! Postaw nam wirtualną kawę! Dzięki Tobie zwiększymy wpływ na kształtowanie przyszłości rolnictwa i świadomość społeczną.

POSTAW KAWĘ!

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
marcinkaleta398@gmail.com
marcinkaleta398@gmail.com
2 miesięcy temu

Brawo!!! Tak trzymać,udowodnij tym wszystkim chłopom pańszczyżnianym że można na pogorzu żyć z rolnictwa😁😆👏

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x