Unijne kontrakty na ubiegłoroczną pszenicę, kukurydzę i rzepak (dostawa w maju) poruszają się od początku kwietnia w wąskim trendzie bocznym, znacznie poniżej marcowych historycznych szczytów. Na giełdzie w Paryżu najbliższe serie na pszenicę i kukurydzę podrożały o ponad 2% w skali tygodnia kończącego się 08.04.2022. Pszenica z dostawą w maju kosztowała w piątek prawie 373 eur/t, a kukurydza (też stary zbiór) 322,5 eur/t. Oznacza to, że kontrakty na stary zbiór odrobiły tylko część przeceny z tygodnia poprzedzającego (dotyczy to również rzepaku).
W Paryżu rosną wyceny nowych zbiorów zbóż i rzepaku
W odróżnieniu od pozostających w trendzie bocznym (ciągle bardzo wysoko wycenianych) kontraktów na stare zbiory unijnych zbóż i rzepaku, ceny nowych dostaw rosną w kwietniu, zmniejszając różnicę między starym, a nowym zbiorem do ok. 20 eur/t w przypadku kukurydzy i pszenicy. Jednocześnie obydwa kontrakty na nowe zbiory zaliczały w minionym tygodniu swoje historyczne maksima. Kukurydza z dostawą w listopadzie kosztowała w piątek 303 eur/t, a pszenica z dostawą we wrześniu wycneniana była na 355 eur/t. Kontrakt na tegoroczny rzepak zamknął tydzień ceną 824,25 eur/t i jest to poziom zbliżony do historycznego szczytu notowań tej serii. Różnica w wycenie starego i nowego zbioru nasion rzepaku sięga teraz ok 140 eur/t.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraińscy rolnicy ubrani w kuloodporne kamizelki rozpoczęli siew
Rynek zaczyna uwzględniać w wycenach kontraktów futures brak lub tylko bardzo ograniczone dostawy zbóż z Ukrainy w tym roku.
Wprawdzie ukraińscy rolnicy starają się wysiać maksymalną ilość upraw, to jednak z uwagi na wojnę i braki środków produkcji areał i plony mocno spadną. Jeszcze większą niewiadomą są możliwości eksportowe, czyli przyszłość ukraińskich portów, zaminowanych akwenów itp. Dla przykładu ukraiński AgroConsult zakłada o 55% mniejsze zbiory kukurydzy w sezonie 2022/23 z mniejszej o 40% powierzchni.
Do mocno ograniczonej przez wojnę podaży dochodzą już widoczne (pszenica ozima w USA) i te potencjalne problemy pogodowe na głównych terenach światowych upraw oraz zmiany areału w USA (mniej kukurydzy, a więcej soi).
Na giełdzie w Chicago stara kukurydza zalicza swoje historyczne maksima po raporcie z końca marca, który zapowiedział duży spadek areału. Jednak pszenica notowana jest mocno poniżej szczytów z początku inwazji Rosji na Ukrainę. Wyceny pszenicy odbiły w minionym tygodniu w górę od psychologicznej bariery 10 usd/buszel i odrobiły połowę spadku z tygodnia poprzedzającego.
Także soja zakończyła tydzień wzrostem, ale wyceną poniżej tej sprzed dwóch tygodni. Z tym, że dla soi oznacza to zbliżenie się do marcowego 10-letniego szczytu.
Zmiany okresowe kontraktów – tydzień kończący się 08.04.2022
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 08.04.2022)
Giełda w Paryżu:
Andrzej Bąk
Źródło cen: CME. Eurnext-Paryż