poniedziałek, 16 września, 2024
spot_img

Gdzie żniwa są już na finiszu? Jeden region mocno odbiega

Prace żniwne przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach, co jest widoczne zwłaszcza na południowym-zachodzie kraju. W regionie tym zebrano już ponad 80% areału zbóż podstawowych, co stanowi znaczący postęp w porównaniu do lat ubiegłych. Rolnicy z południowego-wschodu także nie próżnują – tam zbiory przekroczyły już półmetek. — informuje Izba Zbożowo–Paszowa w swoim raporcie.

Żniwa 2024: Południe pędzi, północ zwalnia

Największe tempo prac żniwnych obserwujemy na południowym-zachodzie i południowym-wschodzie kraju. Szybki postęp prac w tych regionach wynika zarówno z korzystnych warunków pogodowych, jak i efektywnego wykorzystania nowoczesnych maszyn rolniczych. Niestety, północ kraju boryka się z nawracającymi opadami deszczu, które skutecznie opóźniają żniwa. Rolnicy starają się wykorzystywać każde okno pogodowe, ale deszczowe dni utrudniają zbiór, co negatywnie wpływa na jakość ziarna.

Jaka jest jakość ziarna?

Jakość zbieranego ziarna jest zróżnicowana i zależna od okresu wegetacji oraz ilości wody w glebie. Na zachodzie kraju pojawiają się doniesienia o niskim białku w ziarnie pszenicy, mimo że inne parametry pozostają na zadowalającym poziomie. W efekcie, udział pszenicy o parametrach konsumpcyjnych w łącznych zbiorach może być mniejszy niż zakładano przed rozpoczęciem żniw.

Rzepak: Plony niższe, Ale jakość dobra

Zbiory rzepaku ozimego są na ukończeniu. W wielu regionach kraju rolnicy osiągają plony niższe od spodziewanych, zazwyczaj w przedziale 2.5-3.5 t/ha. Pomimo tego, zaolejenie nasion często przekracza 42%, co jest dobrą wiadomością dla producentów.

Aktualne ceny zbóż [SIERPIEŃ 2024]

Pomimo trwających żniw, w wielu regionach kraju rynkowa podaż ziarna jest uszczuplona. Rolnicy, z uwagi na obecne ceny, często decydują się na przechowywanie ziarna zamiast jego natychmiastowej sprzedaży. Ceny oferowane przez krajowych przetwórców za zboża sezonu 2023-2024 z dostawą w żniwa kształtują się następująco:

  • Pszenica konsumpcyjna: 820-880 PLN/t
  • Pszenica paszowa: 730-820 PLN/t
  • Jęczmień paszowy: 630-700 PLN/t
  • Pszenżyto: 640-690 PLN/t
  • Żyto konsumpcyjne: 580-620 PLN/t
  • Żyto paszowe: 520-590 PLN/t
  • Owies paszowy: 640-680 PLN/t
  • Kukurydza: 830-900 PLN/t
  • Rzepak: 2000-2100 PLN/t

Eksport i import zbóż

Eksport zbóż z Polski w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 wyniósł ponad 11,672 tys. ton, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniego sezonu. Eksport pszenicy wyniósł ponad 6162 tys. ton, a rzepaku 730 tys. ton. Import zbóż natomiast znacząco spadł do 714 tys. ton wobec 3250 tys. ton sprowadzonych do kraju w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

Spowolnienie eksportu w lipcu

W lipcu eksport zbóż z Polski wyraźnie spowolnił, głównie z powodu niskich zapasów ziarna na początku bieżącego sezonu 2024/25. Eksport pszenicy drogą morską raczej nie przekroczy 200 tys. ton, a eksport kukurydzy będzie śladowy.

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x