niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Europejskie organizacje rolnicze potrzebują silnej Unii

spot_img

Głos w sprawie projektu Budżetu Unii Europejskiej, wieloletnich ram finansowych (WRF) UE na lata 2021-2027 oraz planu odbudowy gospodarczej „Next Generation EU” (następna generacja UE – przyp. red. ), zajęły europejskie federacje rolnicze COPA i COGECA. Organizacje te widzą potrzebę większej ilości wspólnych działań na poziomie Unii, ale wzywają też do większego wsparcia dla rolnictwa w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR).

 

Jak żyć po kryzysie?

Zdaniem COPA COGECA narzędzie „Next Generation EU” musi być punktem wyjścia do przygotowań do życia w rzeczywistości pokryzysowej i musi stosować się do wspólnego i skoordynowanego podejścia opartego na zasadach solidarności, zrozumienia i elastyczności. W sektorze rolnym i leśnym zdaniem federacji należy wdrożyć i uruchomić wszystkie niezbędne narzędzia – dotacje, pożyczki i instrumenty finansowe – by zachęcać do wsparcia inwestycyjnego, którego sektor tak bardzo potrzebuje, by wyjść z kryzysu. Natomiast dodatkowy nacisk na spójność, inwestycje, badania naukowe, cyfryzację, umiejętności i dywersyfikację zdaniem organizacji jest pozytywny i z pewnością przyniesie korzyści sektorowi rolnemu.

 

Dobry krok i rozczarowanie

Zwiększenie środków na rozwój obszarów wiejskich o 15 mld EUR to zdaniem COPA COGECA  pierwszy kroki we właściwym kierunku. Europejscy rolnicy są jednak rozczarowani kwotami przeznaczonymi na WPR w ramach zmienionego wniosku w sprawie wieloletnich ram finansowych. Zmniejszenie wsparcia bezpośredniego o około 8,8 % w wartościach rzeczywistych, w okresie gdy rolnicy znajdują się pod ogromną presją i muszą sprostać wygórowanym oczekiwaniom jest po prostu nie do przyjęcia.

Od dwóch lata COPA i COGECA wzywają do utrzymania wsparcia WPR na takim samym poziomie w wartościach rzeczywistych. Teraz zyskało to dodatkowo na znaczeniu w kontekście niedawnej publikacji strategii różnorodności biologicznej i „Od pola do stołu”.

 

Czas na wzmocnienie Unii

Komisja Europejska uznała rolnictwo i leśnictwo za jeden z kluczowych sektorów i jest gotowa zapewnić odpowiednie warunki do zaplanowania jego odbudowy, szczególnie w obliczu obecnej pandemii. Jak podkreśla COPA COGECA bardziej niż kiedykolwiek wcześniej rolnicy potrzebują silnej Unii:

W oświadczeniu COPA COGECA czytamy:
„Potrzebujemy też przynajmniej takiego samego wsparcia finansowego jak w obecnych WRF. Bardzo ważne jest aby to wsparcie, w tym środki „Next Generation EU” naprawdę trafiło do ludzi w terenie. Dlatego też COPA COGECA wzywa Radę do proaktywnego działania i do podjęcia szybkiej decyzji w sprawie tych wniosków, gdyż zostało bardzo niewiele czasu. COPA COGECA  oraz należący do nich rolnicy, właściciele lasów oraz spółdzielnie robią wszystko, co w ich mocy, by żywność była produkowana w sposób, który pozwala chronić środowisko naturalne, poprawia różnorodność biologiczną, przyczynia się do zwalczania zmian klimatu i zapewnia dobrostan zwierząt. Odgrywają oni kluczową rolę w realizacji celów zmienionego Europejskiego Zielonego Ładu. Europejscy decydenci muszą teraz pokazać, że ich ambicje dysponują odpowiednim wsparciem finansowym i instrumentami, które zapewnią sprawiedliwą transformację dla wszystkich.”

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: COPA COGECA i KRIR
Foto: Pixabay

Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu – ile dla rolnictwa?

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników