środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ekstremalna susza ograniczy o 1/4 produkcję kukurydzy we Francji

spot_img

Komisja Europejska w swojej  prognozie z końcówki sierpnia mocno obniżyła swoje oczekiwania co do tegorocznych zbiorów kukurydzy w Unii Europejskiej. Ostatnie szacunki opiewają na tylko 59,7 mln ton (-18,4% r/r), w porównaniu do 66,1 mln ton oczekiwanych miesiąc wcześniej. Jeśli prognozy się sprawdzą, to zbiory unijnej kukurydzy będą najniższe od 2015 roku.

Za pogarszające się perspektywy unijnej produkcji odpowiada sucha i gorąca pogoda, która najbardziej dała się we znaki francuskim rolnikom. W efekcie Francja – największy unijny producent kukurydzy odnotuje 25% spadek zbiorów w tym roku do tylko 11,7 mln ton.

Produkcja kukurydzy na ziarno we Francji (w tys. ton):

Dla porównania, polscy rolnicy powinni zebrać w tym roku 6,2 mln ton kukurydzy, co będzie oznaczało 16% spadek w stosunku do rekordowego 2021 roku (według KE).

Produkcja kukurydzy w Polsce (w tys. ton):

Zbiory wszystkich zbóż w UE:

Komisja Europejska oczekuje, że całkowita produkcja zbóż w UE wyniesie w tym roku 275,16 mln ton, czyli o 7,2% mniej niż w sezonie 2021/22. W stosunku do lipcowych prognoz korekta w górę produkcji pszenicy (+2,1 mln ton) została z nawiązką zniwelowana przez cięcie oczekiwanych zbiorów kukurydzy (-6,5 mln ton) i jęczmienia (-1,1 mln ton).

W skali roku spadną zbiory wszystkich zbóż z wyjątkiem owsa (+1,5% r/r). Jednocześnie tegoroczne zbiory powinny być o 4,4% poniżej średniej 5-letniej. Spadek produkcji jest głównie konsekwencją gorszego plonowania w związku z gorącą i suchą pogodą w dużej części Europy. Areał upraw zbożowych pod tegoroczne zbiory jest o 1,5% mniejszy niż rok temu i o 1,4% poniżej średniej 5-letniej.

Aktualnie zbiory pszenicy miękkiej szacowane są na 126,96 mln ton, czyli o ponad 3% mniej niż rok temu, ale 0,7% poniżej średniej.

Druga co do wielkości uprawa unijna – kukurydza – zmniejszy się o 18,4% – r/r, do 59,66 mln ton.

Tegoroczne zbiory jęczmienia oceniane są na 50,87 mln ton, prawie 3% poniżej ubiegłego roku.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x