poniedziałek, 25 listopada, 2024
spot_img

Eksport kukurydzy z Ukrainy może zmniejszyć się o połowę: Czy ceny wzrosną?

spot_img

Popyt na nową uprawę ukraińskiej kukurydzy gwałtownie wzrósł, importerzy stali się bardziej aktywni, a oferta rolników pozostaje ograniczona. Zainteresowanie ukraińską kukurydzą wzrosło na tle doniesień o spadku zbiorów zarówno na Ukrainie, jak i w Ameryce Południowej. Informują o tym analitycy spółdzielni rolniczej PUSK.

„We wrześniu Ukraina wyeksportowała 200 tys. ton kukurydzy i choć jest to okres przejściowy, to głównych wolumenów eksportu spodziewamy się w październiku, listopadzie i grudniu” – zauważają analitycy PUSK.

Produkcja, a za nią eksport ukraińskiej kukurydzy powinien mocno spaść w tym sezonie

W zeszłym roku gospodarczym Ukraina wyeksportowała około 30 milionów ton kukurydzy. Jednak w tym sezonie spodziewane są znacznie mniejsze wolumeny ze względu na zmniejszone zapasy – na dzień 1 września w magazynach znajdowało się zaledwie 600 000 ton.

„Przewidujemy zbiory kukurydzy na poziomie 21-22 mln ton, z czego na rynek krajowy trafi około 5 mln. Potencjał eksportowy kukurydzy szacuje się na 15-17 mln ton, czyli prawie o połowę mniej” – eksperci podkreślić.

Hiszpania jest największym odbiorcą ukraińskiej kukurydzy

Jednocześnie rynki światowe wykazują duży popyt na ukraińską kukurydzę, zwłaszcza w Europie. „Hiszpania dosłownie wysysa ukraińską kukurydzę: pod koniec ubiegłego tygodnia cena wzrosła do 222-224 dolarów za tonę, podczas gdy na początku tygodnia zaczynała od 215 dolarów. Do zakupów dołączyła także Portugalia” – zauważają analitycy.

Ukraińska kukurydza musi konkurować z ziarnem ze Stanów Zjednoczonych

„Amerykańscy eksporterzy oferują kukurydzę tańszą o 2-3 dolary za tonę, co zmusza importerów, w szczególności Hiszpanię, do przestawienia się na kukurydzę amerykańską w listopadzie i grudniu” – dodają analitycy PUSK.

Na rynek światowy wpływają także czynniki zewnętrzne, w szczególności kampania siewna w Argentynie. „Uprawy kukurydzy w Argentynie borykają się z problemem braku wilgoci, co może poważnie wpłynąć na zbiory, a w rezultacie na ceny światowe” – komentują eksperci.

Pomimo chwilowych wahań, w drugiej połowie sezonu ceny kukurydzy powinny nadal rosnąć

„Widzimy już tendencje wzrostowe. Do końca roku cena warunkowa może osiągnąć 200-205 dolarów za tonę, a wiosną nawet 220-230 dolarów. Jednak w ciągu najbliższych 2-3 tygodni nastąpi przejściowy spadek cen do 175–178 dolarów za tonę” – podsumowują analitycy.

Prognozy ukraińskiej produkcji i eksportu opublikowane przez USDA są znacznie wyższe

Uwaga! Do zaprezentowanej prognozy trzeba podchodzić ostrożnie, ponieważ pochodzi od strony zainteresowanej wyższymi cenami.

Dla porównania, USDA jest bardziej optymistyczny (też obiektywny) i uważa, że Ukraina zbierze 27,2 mln ton kukurydzy i wyeksportuje z tego 24 mln ton. Nadal oznaczać to będzie duży spadek z 32,5 mln ton – zbiory i 29,5 mln ton – eksport w sezonie 2023/24

Źródło: uacouncil-org, USDA

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x