czwartek, 21 listopada, 2024
spot_img

EIMA 2024 International w Bolonii. Jedna z największych wystaw rolniczych w Europie! [RELACJA]

spot_img

EIMA 2024 International to druga największa wystawa zaraz po Agritechnice. W Bolonii zaprezentowano innowacje z całego świata, a wiele z nich zdobyło również prestiżowe nagrody. Byliśmy tam dla Was, aby relacjonować to wydarzenie!

EIMA 2024 w Bolonii z wieloletnią tradycją

EIMA 2024 International to Międzynarodowa Wystawa Maszyn Rolniczych i Ogrodniczych. To wydarzenie odbywa się cyklicznie co dwa lata. EIMA jest promowana od 1969 r. przez FederUnacoma tj. Włoską Federację Producentów Maszyn Rolniczych, a organizowana przez firmę usługową Federacji, FederUnacoma Surl, we współpracy z BolognaFiere.

EIMA 2024 to wydarzenie, w którym biorą udział firmy produkcyjne ze wszystkich kontynentów prezentując najnowocześniejsze technologie na poziomie globalnym. Wystawa obejmuje 14 sektorów handlowych. Pierwsze dwa dni zostały przeznaczone dla ogromnej publiczności profesjonalnej. Następne były już natomiast otwarte dla wszystkich gości. 

Deszczownia włoskiej firmy RM, której ogromne rozmiary wywarły wrażenie na każdym gościem wystawy. fot. M.Piśny

EIMA 2024 w liczbach 

Na wystawie EIMA 2024 International pojawiły się przedsiębiorstwa z niemalże 80 krajów. EIMA 2024 odbywa się na terenie targowym w Bolonii, zajmując powierzchnię wystawienniczą 375 000 m². Każda edycja gromadzi około 1700 firm z 42 krajów, które wystawiają ponad 60 000 modeli maszyn i urządzeń do wszystkich rodzajów działalności rolniczej lub ekologicznej dla każdego modelu biznesowego.

EIMA 2024 naszym zdaniem

Wystawa EIMA 2024 różni się znacząco od podobnych eventów znanych w Polsce i Europie Środkowej. W końcu Włochy to mekka ogrodnictwa, sadownictwa, a w szczególności winiarstwa. Nie dziwi więc mnogość oferowanych specjalistycznych maszyn w Bolonii. Jednym z dobrych przykładów potwierdzających naszą tezę są kombajny samojezdne do zbioru pomidorów czy winogron. Nad Wisłą są one rzadkością, a w słonecznej Italii to nieodłączna część produkcji. 

Specjalistyczne maszyny do zbioru winogron zaprezentowała m.in. firma New Holland. fot. M.Piśny

Polskie akcenty na wystawie EIMA 2024

Mimo sporego dystansu dzielącego nas od Bolonii, na wystawie EIMA 2024 International zjawiło się wielu producentów z Polski m.in. Unia Group, Samasz, Agro Lift czy Mzuri. Polscy producenci upatrywali tutaj przede wszystkim szansy na pozyskanie klientów z rynków wschodnioazjatyckich czy Afryki. Gama prezentowanych maszyn nie była więc przypadkowa czego doskonałym przykładem może być chociażby oferta prezentowana przez firmę Unia. 

Jedną z maszyn, która mogliśmy zobaczyć podczas prezentacji stoiska Unia byl kombajn do zbioru ziemniaków Bolko. Prostota oraz funkcjonalność oraz stosunkowo niska cena sprawiły, że wzbudzał on zainteresowanie szczególnie wśród klientów z Afryki.

Znana z maszyn zielonkowych firma Samasz na wystawie EIMA 2024 International skupiła się ewidentnie na zaprezentowaniu możliwości wydanej pracy swoich maszyn na terenach górskich, które stanowią znaczną część krajobrazu Włoch. Te zdolności przedstawiono doskonale na przykładzie zgrabiarki karuzelowej Samasz P8-890 na podeście mającym imitować silnie pofałdowany teren. 

Na włoskiej wystawie EIMA w Bolonii można było również zobaczyć stoisko firmy Unia, która poszukuje nowych rynków. fot. M.Piśny

EIMA 2024 – BKT kreuje trendy w oponach rolniczych

Firmą, której z pewnością nie dało się przeoczyć zwiedzając wystawę EIMA 2024 było BKT Tires. Ewidentnie widać, że te przedsiębiorstwo pracuje nad tym, aby wpisać się w trendy, które zmierza rolnictwo w Europie, ale również i na całym świecie. Doskonałym przykładem są nowe produkty dedykowane dla maszyn do zbioru zbóż i buraków, ale również produkty przeznaczone do upraw rzędowych i specjalistycznych.

BKT wprowadza na rynek opony, w których opasanie z tworzywa sztucznego zastąpiono opasaniem stalowym czego efektem jest zwiększona o 40% nośność przy tym samym ciśnieniu. Ponadto ogromną zaletą tego rozwiązania jest duża większa odporność na uszkodzenia mechaniczne opony. Rozwiązanie to doskonale wpisuje się w oczekiwania producentów i rolników, których maszyny stają się coraz większe i cięższe. 

Agregat talerzowy firmy Kuhn otrzymał nagrodę EIMA Technical Innovation 2024. fot. M.Piśny

Medale EIMA 2024

Jednym z rozwiązań nagrodzonym medalem EIMA Technical Innovation 2024 jest agregat talerzowy Kuhn Optimer. Tym co wyróżnia to narzędzie na tle innych jest system Smart Soil Technology oferujący użytkownikom znacznie większy komfort pracy w postaci chociażby możliwości sterowania wszystkimi dostępnymi ustawieniami agregatu z poziomu kabiny czy redukcji kosztów uprawy gleby. Dzięki temu, że narzędzie dostosowuje się do rodzaju gleby oraz funkcji Auto Line korygujące ustawienie maszyny względem osi jazdy ciągnika poprzez regulację głębokości roboczej każdego rzędu talerzy. 

Niezwykła kreatywnością, którą według jury zasłużyła wykazała się firma ALPEGO. Prezentując model brony wirnikowej ALYSIUM w zasadzie pracy nie różni się od klasycznych bron wirnikowych. Różnica tkwi w sposobie realizacji napędu bowiem producent zdecydował się tutaj na zastąpienie napędu przekazywanego z wałka odbioru mocy energią elektryczną. Elementy robocze maszyny napędza pięć silników elektrycznych zasilanych prądem stałym o napięciu 700 V. 

Marka New Holland zasłużyła sobie na ów nagrodę systemem wspomagania operatora przy pracy w sadach i winnicach. System ten umożliwia trójwymiarowe modelowanie szpalerów oraz automatyczne zawracanie na końcu rzędów. Wpływa to na zwiększenie wydajności pracy oraz znaczący wzrost komfortu pracy operatora. 

Nietuzinkowa maszyna, która została nagrodzona w Bolonii to elektryczna brona wirnikowa ALPEGO. fot. M.Piśny
spot_imgspot_img
Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x