Co znajdziesz w artykule?
O godzinie 12:00 przed siedzibą Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w Szczecinie rozpocznie się dziś protest rolników. Głównym tematem manifestacji są nieprawidłowości w procesie dzierżawy gruntów z zasobu Skarbu Państwa, a szczególnie kontrowersje wokół umowy zawartej z PRP Babinek. Protestujący domagają się natychmiastowej dymisji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zarzucając mu brak działań w tej sprawie.
Protest rolników w Szczecinie Ciągniki pod siedzibą KOWR
Protestujący zapowiedzieli, że pojawią się na miejscu z ciągnikami, by zwrócić uwagę opinii publicznej na swoje postulaty. Głównym punktem wydarzenia będzie przypomnienie problemów związanych z dzierżawą ziemi, a także złożenie przez delegację rolników pisma do wojewody z żądaniem natychmiastowej dymisji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kontrowersje wokół dzierżawy ziemi PRP Babinek
Spółka PRP Babinek od dłuższego czasu budzi kontrowersje wśród środowisk rolniczych. Rolnicy zarzucają jej nieuczciwe praktyki oraz faworyzowanie w procesie zawierania umów dzierżawy. Protestujący podkreślają, że brak transparentności w działaniach KOWR-u oraz bierna postawa Ministerstwa Rolnictwa podważa zaufanie do instytucji państwowych odpowiedzialnych za zarządzanie gruntami rolnymi.
Prezes KZRKiOR wśród protestujących
W demonstracji weźmie udział również prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR), który aktywnie wspiera działania rolników. Obecność lidera tej organizacji świadczy o powadze problemu oraz szerokim poparciu społecznym dla rolników domagających się sprawiedliwości.
Rolnicy żądają dymisji ministra
Jednym z kluczowych postulatów protestu jest natychmiastowa dymisja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Protestujący zarzucają mu brak działań zmierzających do wyjaśnienia sprawy oraz przywrócenia ładu prawnego w zarządzaniu gruntami Skarbu Państwa.
Kontekst i dalsze kroki
Protest w Szczecinie to część większej fali niezadowolenia w środowisku rolniczym, które domaga się większej transparentności w gospodarowaniu ziemią oraz przestrzegania konstytucyjnych zasad. Dzisiejsze wydarzenie może być początkiem kolejnych działań, jeśli postulaty rolników nie zostaną wysłuchane.
Wszystkie oczy zwrócone są na rząd i wojewodę, którzy muszą teraz odpowiedzieć na zarzuty i postulaty protestujących. Rolnicy zapowiadają, że będą kontynuować swoje działania, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.
SPRAWDŹ TAKŻE: Sensacyjne odkrycie w Polsce: Znaleźli pszczele gniazdo sprzed 1300 lat!