sobota, 5 października, 2024
spot_img

Drożejąca ropa ciągnie w górę krajowe ceny paliw

spot_img

Na krajowych stacjach ceny paliw systematycznie rosną od początku listopada. Niestety złą informacją dla rolników jest to, że diesel drożeje dużo szybciej niż benzyna. O ile na stacjach paliw ON jest zwykle nieco tańszy od Pb95, to w cennikach hurtowych diesel jest już o blisko 10 groszy na litrze droższy od wspomnianej benzyny.

Według portalu e-Petrol.pl w połowie 48-go tygodnia (25.11.2020) za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,41 zł/l, a za ON 4,32 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia benzyny 95 i diesla wzrosły o 2-3 grosze na litrze (podobnie jak autogaz i Pb98). W cennikach hurtowych podwyżki były jeszcze większe, szczególnie w przypadku oleju napędowego, który podrożał w sakli tygodnia blisko 10 groszy na litrze.

Winne temu są notowania giełdowe ropy, które wybiły w górę w minionym tygodniu (18-25.11.2020) o 8% i są najwyższe od czerwca tego roku. Optymizm na tym rynku opiera się na nadziejach na rychłe uruchomienie szczepień na COVID-19.

Zdecydowane podwyżki cen w hurcie i mniejsze w detalu sprawiają, że mocno spadły w ostatnim czasie wysokie średnie marże detaliczne. Aktualnie marża modelowa na sprzedaży ON sięga 14 groszy, a Pb95 – 30 groszy na litrze. Dla porównania – średnioroczna marża modelowa ze sprzedaży ON w latach 2017-2019 zawierała się w przedziale 9-13 gr/l, a dla Pb95 było to 17-20 gr/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 25-11-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 4,76 zł/l (+3 gr/l);
• Pb95: 4,41 zł/l (+2 gr/l);

• ON: 4,32 zł/l (+3 gr/l);
• LPG: 2,12 zł/l (+3 gr/l).

Pomimo ostatnich podwyżek aktualne ceny obu głównych paliw są jeszcze ok 70-80 groszy na litrze niższe niż przed rokiem.

Zmiany cen w skali roku:

Ceny paliw w kraju:

Ceny hurtowe diesla przewyższają od dwóch tygodni cenę Pb95:

Rynek ropy:

Po silnej przecenie z końca października nastroje na rynkach znacznie poprawiły się w listopadzie. Problemy związane z pandemią koronawirusa narastają, ale nie przeszkadza to inwestorom w kupowaniu akcji oraz kontraktów na surowce, w tym ropę. Inwestorzy liczą na kolejne programy „dodruku pieniądza”, które miałyby łagodzić efekty pandemii. Dodatkowym wsparciem wzrostów są informacje płynące już od trzech firm farmaceutycznych o rozpoczęciu produkcji szczepionki na koronawirusa jeszcze w tym roku. Entuzjazm jaki zapanował na rynkach na w listopadzie sprawił, że ropa i główne indeksy akcyjne odrobiły z nawiązką spadki z końca października. Dzisiaj (26-11-2020) notowania ropy Brent oscylują wokół 48 usd/b, a ropy WTI w okolicy  45 usd/t – Brent. Oznacza to, że tylko w skali ostatniego tygodnia ropa podrożała o 8%, a od początku listopada aż o 26%. Na szczęście dla kierowców, wzrostom cen ropy towarzyszyły silne spadki kurs USD/PLN (patrz wykres). Cena dolara wyrażona w PLN spadła od początku miesiąca o ok. 20 groszy (-4,8%) i ograniczyła skalę podwyżek cen paliw gotowych w kurcie.

Notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu USD/PLN (lewa oś):

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 25-go listopada 2020) przyniósł ok. 10 groszowy wzrost cen oleju napędowego i dużo mniejszy w przypadku benzyny 95-oktanowej. W środę (25.11.2020) ON kosztował w PKN Orlen ok. 4,22 zł/l, a Pb-95 4,14 zł/l (cena hurtowa z VAT). Większe wzrosty cen hurtowych ON w ostatnich trzech tygodniach sprawiły, że cena diesla jest obecnie w hurcie znacznie wyższa od benzyny.

W połowie 48-tygodnia 2020 marża modelowa (średnia) ze sprzedaży Pb95 pozostała na poziomie 30 gr/l, a w przypadku ON spadła do 14 gr/l (z 17 gr/l – tydzień wcześniej). Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com
zdj:pixabay.com

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x