sobota, 12 października, 2024
spot_img

Do kiedy można stosować nawozy azotowe jesienią 2022 roku?

spot_img

Nawozy mineralne azotowe mają różne ramy stosowania w zależności od rodzaju gruntu. Zgodnie z dyrektywą azotanową każdy rolnik zobowiązany jest przestrzegać wymaganych granicznych dat. Do kiedy można stosować nawozy azotowe jesienią 2022?

Do kiedy można stosować nawozy azotowe jesienią 2022?
zdj:pixabay

Terminy stosowania nawozów azotowych w zależności od rodzaju gruntu

Ustawowe ramy okresowe stosowania nawozów azotowych w przypadku różnych rodzajów gruntów charakteryzują się następująco:

  • gruntów ornych od  1 marca – 20 października
  • grunty orne na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 2* do Programu 1 marca – 15 października
  • grunty orne na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 3* do Programu 1 marca – 25 października
  • uprawy trwałe wieloletnie i użytki zielone do 1 marca – 31 października

*Wykaz gmin znajdziesz do pobrania na stronie ARIMR.

W jakich przypadkach można dłużej stosować nawozy azotowe?

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych jest możliwe do 30 listopada tylko w następujących przypadkach:

  • niekorzystnych warunków pogodowych – np. nadmiernego uwilgotnienia gleby, wystąpienia suszy; w tych sytuacjach termin stosowania nawozów to dzień 30 listopada – przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków; rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października;
  • zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach – wówczas termin stosowania nawozów to koniec jesieni (kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia).

O czym należy pamiętać przy wydłużonym okresie nawożenia azotowego?

W przypadku stosowania nawozów azotowych pod zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach należy pamiętać o tym, że:

  • Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć 30 kg N/ha.
  • Należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.
  • Przedmiotowe dokumenty rolnik jest zobowiązany przechowywać przez okres 3 lat od dnia zakończenia nawożenia wykonanego na podstawie posiadanego planu nawożenia azotem albo obliczeń maksymalnych dawek azotu.

źródło: MRIRW

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x