poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Diesel najdroższy od 8 lat

spot_img

We wrześniu ceny ropy stabilizują się na wysokim poziomie po odrobieniu większości sierpniowej przeceny. Notowania ropy Brent oscylują od początku miesiąca wokół poziomu 73 usd za baryłkę, czyli tylko kilka dolarów poniżej wieloletnich maksimów zaliczanych jeszcze w lipcu. Przy stabilnych notowaniach surowca na dzienne notowania cen hurtowych paliw największy wpływ mają zmiany kursu adolar/złoty. Dolar podrożał o kilka groszy od początku września, stąd nie nbależy liczyć na tańsze paliwa. W tym miesiącu sytematycznie drożeje diesel powoli nadrabiając straty do popularnej 95-ki. O ile ceny wspomnienej benzyny od kilku tygodni pozostają na 9-letnim szczycie, to diesel poprawia ostatnio swoje 8-letnie maksima.  

W połowie 36-tygodnia 2021 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw odpowiednio 5,73 i 5,48 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia benzyny nie zmieniła się, ale ON podrożał o 4 grosze. Warto zauważyć, że obecne poziomy cen średnich wymienionych paliw są najwyższe od 2012-2013 roku.

Tym razem LPG potaniał o symboliczny grosz po 8-groszowym wzroście ceny średniej w tygodniu poprzedzającym. Przypominam, że w lipcu autogaz zyskał na wartości ponad 40 groszy i kosztował przez moment powyżej 2,70 zł/l. We wrześniu ceny przekroczyły już lipcowe maksima. Wysokie ceny gazu propan-butan są konsekwencją mniejszej podaży po nałożeniu przez UE sankcji na Białoruś oraz rekordowych cen gazu ziemnego (metan) w Europie.

Tymczasem w hurcie ostatni tydzień (01-08.09.2021) przyniósł 3-groszowy spadek cen 95-ki i niespełna 1-groszowy cen diesla.  Oznacza to, przy stałej cenie benzyn i droższym dieslu, wyższe marże dla stacji paliw.

Ceny średnie paliw w detalu: 08-09-2021 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,99 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 5,73 zł/l (0 gr/l);

• ON: 5,48 zł/l (+4 gr/l);
• LPG: 2,76 zł/l (-1 gr/l).

W skali roku ceny, zarówno w hurcie, jak i na stacjach paliw wzrosły o 25-30%, a większość tego wzrostu odbyła się już w tym roku.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x