wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Dane satelitarne są coraz częściej wykorzystywane w rolnictwie

spot_img

Świat idzie do przodu i wraz z nim również rolnictwo. Łatwiejszy dostęp do zdjęć satelitarnych pozwala na projektowanie rozwiązań dla rolników. Dane satelitarne stanowią jedną z podstaw funkcjonowania i rozwoju rolnictwa precyzyjnego. Jakie oferuje nam satelitarna technologia? 

Rolnictwo precyzyjne do końca dekady zwiększy swoją wartość ponad dwuipółkrotnie

 Dane satelitarne stanowią jedną z podstaw funkcjonowania i rozwoju rolnictwa precyzyjnego, którego rynek do końca dekady zwiększy swoją wartość ponad dwuipółkrotnie. Wykorzystanie danych satelitarnych w rolnictwie jest coraz powszechniejsze, ponieważ ich dostępność jest coraz większa, a koszty związane z ich pozyskiwaniem mniejsze.

 Platformy analizujące dane pozyskane przez satelity ułatwiają rolnikom planowanie upraw, wskazywanie obszarów potrzebujących zwiększonego nawożenia, a nawet oszacowanie strat poniesionych wskutek klęsk żywiołowych. Trzeba przyznać, że to ogromne ułatwienie. 

Ocena upraw dzięki zdjęciom satelitarnym

Istnieje pewny system satelitarny  o nazwie Sentinel. Produkuje on zdjęcia bardzo dobrej jakości, nadające się świetnie do wykorzystania właśnie w rolnictwie, ze względu m.in. na dokładność, głębokość tematyczną, rozdzielczość przestrzenną. 

Dane dostarczane przez Sentinel-2 umożliwiają oglądanie Ziemi w 12 pasmach spektralnych w rozdzielczości przestrzennej od 10 do 20 m. Zdjęcia z satelity można obejrzeć na dedykowanej platformie internetowej, porównać z historycznymi i na tej podstawie ocenić wielkość upraw czy wskazać optymalny moment na zaplanowanie zbiorów. 

Pozwalają także określić stan upraw i ewentualnie zadecydować o zastosowaniu nawozów w konkretnym miejscu, w określonej dawce, czy środków ochrony roślin albo o dodatkowym nawodnieniu. Tego typu informacje służą jako punkt wyjścia dla rolnictwa precyzyjnego. Dzięki zdjęciom można również szacować wysokość plonów na danym obszarze, nawet z konkretnej działki, co pozwala zaplanować harmonogram ich dalszego przetwarzania lub kontraktacji sprzedaży. Analiza roślinności na podstawie obrazów satelitarnych pozwala oceniać straty wynikające z różnego rodzaju czynników klimatycznych, takich jak złe przezimowanie czy susza. Taka ocena jest niezbędna przede wszystkim dla zakładów ubezpieczeń, które danymi satelitarnymi mogą wspierać proces likwidacji szkód.

Rośnie rynek aplikacji dedykowanych rolnikom

Rynek aplikacji dedykowanych rolnikom opartych na danych satelitarnych ciągle się rozwija i oferuje coraz więcej. Przykładem jest Planet Platform. Udostępniane w platformie mapy obrazują na przykład to, gdzie wydajność upraw jest najwyższa i najniższa, a także określają podstawy zmienności na polu. Porównanie danych z kilku lat pozwala zidentyfikować właściwości gleby na dużych obszarach i intensyfikować nawożenie w miejscach, w których jest to szczególnie potrzebne. 

“Te usługi będą się rozwijać, wydaje mi się, że głównie w kierunku coraz większej automatyzacji. Stanie się to wraz z rozwojem systemów satelitarnych, zwiększeniem rozdzielczości, dokładności, precyzji tego obrazowania, ze zwiększaniem się dostępności tych zdjęć, ale też wraz z rozwojem różnych informatycznych rozwiązań, typu uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji. Stanie się tak ze względu i na coraz większą dokładność danych, i na coraz lepsze nasze umiejętności komunikowania się z komputerem, żeby robił to za nas” – mówi w wywiadzie dla agencji Newseria Innowacje dr hab. inż. Przemysław Kupidura, profesor Politechniki Warszawskiej, ekspert Polskiej Agencji Kosmicznej

Według analityków Research and Markets globalny rynek rolnictwa precyzyjnego do 2030 roku wypracuje roczne przychody sięgające niemal 21 mld dol. Wartość obrotu przewidywanego na 2022 rok to niespełna 8 mld dol. Oznacza to roczny wzrost na poziomie prawie 13 proc. 

źródło: newseria

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x