poniedziałek, 20 września, 2021
spot_img

Czy rolnikom grożą bankructwa?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Europejska federacja organizacji rolniczych i spółdzielczych COPA-COGECA wzywa Parlament Europejski, Radę Europy, Komisję Europejską i Rządy państw członkowskich UE (w tym Rząd RP), do kompromisu w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej na lata 2023-2027 (w tym też Europejskiego Zielonego Ładu). Stawką jest los a nawet bankructwo milionów gospodarstw rolnych i rolników.  

Zły stan negocjacji 

COPA-COGECA jest zaniepokojona przebiegiem i stanem międzynarodowych negocjacji. Szczególnie, że jak zauważa federacja, od Wspólnej Polityki Rolnej zależą dochody milionów rolników, bezpieczeństwo żywnościowe Unii i wszystkich państw członkowskich, ich strategiczna niezależność oraz zrównoważony rozwój całego kontynentu w dobie obecnego i ewentualnych nowych światowych kryzysów.

W oficjalnym stanowisku COPA-COGECA czytamy: „Nikt już o tym nie mówi w Brukseli, ale ta WPR nakłada poważne wymagania środowiskowe na rolników i ich spółdzielnie. Nie owijajmy w bawełnę – dochody rolników ciągle spadają, budżet WPR jest coraz bardziej okrojony, a konkurencja międzynarodowa jest coraz ostrzejsza, przez co rolnicy będą mieli trudności z ich spełnieniem. Zależy nam na WPR i na jej skuteczności. Wbrew twierdzeniom niektórych organizacji pozarządowych reforma ta nie jest pseudoekologizacją – będzie ona poważnym wyzwaniem zarówno dla małych jak i dla dużych gospodarstw.

Rolnicy poniosą konsekwencje

Międzynarodowa federacja zauważa też, że rolnicy działają w terenie i są świadomi zakresu problemów związanych z ochroną środowiska. I to oni jako pierwsi ponoszą i będą ponosić ich konsekwencje. Zdaniem COPO-COCA unijni negocjatorzy powinni też uwierzyć w to, że rolnicy dołożą wszelkich starań by sprostać nowym wyzwaniom. Potrzebne jest jednak uwzględnienie potrzeb wszystkich stron. COPA-COGECA liczy na to, że Parlament Europejski i Rada po latach negocjacji szybko przyjmie pakiet reform.

Pismo federacji kończy się wyrażeniem nadziei w to, że im szybciej zostanie osiągnięte porozumienie, tym szybciej rolnicy będą mogli skupić się na konkretnych działaniach w terenie.
Dodajmy, że Projekt WPR na lata 2022-20327 przygotowywany jest w oparciu o Krajowe Plany Strategiczne dla WPR w których winno się uwzględnić potrzeby poszczególnych państw członkowskich UE. Na obecnym etapie zakończono już konsultacje społeczne w tej sprawie i projekty KPS  trafiły do analiz Komisji Europejskiej. 

Źródło: Federacja COPA-COGECA
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
566ObserwującyObserwuj
8,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x