środa, 14 maja, 2025
spot_img

Czy rolnicy wrócą w okolice Czarnobyla ?

spot_imgspot_img

Sprawa Czarnobyla jest naocznym przykładem tego, co grozi ludziom w przypadku skażenia promieniotwórczego. Jest to niezwykle ważne w sytuacji gdy toczy się wojna na Ukrainie, a Rosja co jakiś czas grozi użyciem broni atomowej. Zresztą broń masowego rażenia jest w posiadaniu wielu krajów o czym przy[pomnieliśmy sobie, gdy nagle wybuchł konflikt (na szczęście został zażegnany) między dwoma mocarstwami atomowymi – Indiami i Pakistanem. Tymczasem każde użycie broni jądrowej będzie niosło ze sobą natychmiastowe olbrzymie straty w ludziach oraz w infrastrukturze i co może jest jeszcze ważniejsze wykluczy na dziesięciolecia skażone obszary z jakiegokolwiek użytkowania.

Naukowcy uznali, że niektóre obszary wokół Czarnobyla nadają się do uprawy

W opublikowanym na sciencedirect.com raporcie międzynarodowi eksperci stwierdzili, że przynajmniej część obszarów które zostały wyłączone z upraw po awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku są odpowiednie do użytku rolniczego.

Link do raportu

Poziom skażenia maleje z powodu naturalnego rozpadu radioaktywnego

Przez ponad 30 lat obszar o powierzchni 2000 kilometrów kwadratowych pozostawał częściowo opuszczony. Jednak ze względu na naturalny rozpad radioaktywny i erozję gleby, poziom skażenia znacznie się zmniejszył.

Naukowcy ocenili skażenie promieniowaniem około 100 hektarów ziemi w obwodzie żytomierskim i przewidzieli poziomy absorpcji pierwiastków promieniotwórczych przez zwykłe uprawy rolne.

Na zbadanym obszarze można bezpiecznie uprawiać już wiele roślin

Eksperci stwierdzili, że efektywna dawka promieniowania dla pracowników rolnych jest znacznie niższa niż krajowy limit bezpieczeństwa ustanowiony w Ukrainie. Ponadto poziom promieniowania był znacznie niższy niż naturalne tło promieniowania typowe dla większości regionów świata.

Pod warunkiem przestrzegania krajowych norm bezpieczeństwa żywności, na tych obszarach można bezpiecznie uprawiać znaczną liczbę roślin.

Naukowcy wzywają ukraińskie władze do zaktualizowania mapy zagospodarowania przestrzennego obszaru Czarnobyla, aby umożliwić legalne rolnictwo w ograniczonym zakresie.

Władze mogą nie wysłuchać jednak tego apelu, zdając sobie sprawę, że przywrócenie produkcji rolniczej na terenach kojarzonych z Czarnobylem mogłoby dać pretekst do bojkotowania w Europie wszystkich produktów rolnych sprowadzonych z Ukrainy.

Źródło: UBNNews, sciencedirect.com, wikipedia

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x