czwartek, 28 października, 2021
spot_img

Czy rolnicy są wykluczeni z programu Moja Woda?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Jeszcze nie tak dawno wyjaśnialiśmy wątpliwości dotyczące praw pierwokupu nieruchomości, na których zainstalowano oczka wodne tworzone z dofinansowaniem w ramach ministerialnego Programu „Moja Woda”, a teraz pojawił się kolejny problem.
Na obecnym etapie rolników niepokoi zapis w regulaminowych kryteriach programu mówiący o tym, że: dofinansowanie może być udzielone beneficjentom końcowym pod warunkiem, że instalacje objęte przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej.

Woda pomoże gospodarstwom

Problem ten zauważył Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Zdaniem rolniczego samorządu, docelowo należałoby umożliwić dofinansowanie do zakupu i instalacji urządzeń gromadzących i rozprowadzających wodę z dachów zabudowań gospodarskich. A ta powinna być pozyskiwana i wykorzystywana właśnie do wspomagania nawadniania upraw rolnych. Miałoby to korzystny wpływ na warunki gospodarowania. Szczególnie w okresie narastającej suszy i nieregularnych opadów. Natomiast wykluczenie tego rodzaju inwestycji przyczyni się do marnowania wody opadowej z domów jednorodzinnych rolników, które są na wsiach bardzo popularne.
Rolnicy przekonują też, że wysokość dotacji – czyli nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie – stanowi dostateczną gwarancję tego, że nie będą to duże inwestycje, które mogą mieć istotny wpływ na konkurencyjność gospodarki. Natomiast zebrana woda wystarczy jedynie np. do podlewania ogródka przydomowego w zagrodzie rolnika.

Wniosek do Ministra Klimatu

W efekcie, 5 sierpnia 2020 r. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Klimatu Michała Kurtyki z wnioskiem o wprowadzenie stosownych zmian do przepisów ustanawiających Program Priorytetowy „Moja Woda”.
Przypomnijmy: z początkiem lipca Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska rozpoczęły realizację Programu „Moja Woda” w ramach którego można otrzymać dotację w wysokości do 5 tys. zł na zakup i budowę systemów indywidualnego zatrzymywania wody.

Więcej szczegółów o prawnych problemach w związku z Programem „Moja Woda” w naszym artykule pt.: „Czy oczka będą własnością – Moja Woda – sprzedaż nieruchomości” (publ. 24 lipca 2020 r.)

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
595ObserwującyObserwuj
8,930SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły