środa, 22 września, 2021
spot_img

Czy pomoc dla rolników jest skuteczna?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Wiceminister Rolnictwa Ryszard Bartosik poinformował Sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi o tym, że w 2021 r. kontynuowane będą dotychczasowe instrumenty wsparcia dla rolnictwa i rolników, takie jak dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów inwestycyjnych, a także na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych w działach specjalnych, w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Sprawa jest bardzo ważna bo Wiceminister mówił też o pomocy dla zadłużonych rolników, a szacuje się, że zobowiązania rolników w bankach wynoszą obecnie ok. 33 mld zł. Wiele gospodarstw zmaga się też komorniczymi postępowaniami 

Spłata nieuregulowanych zobowiązań

Jak informuje Wiceminister poza powyższymi formami wsparcia, rolnicy będą też mogli wnioskować o nieoprocentowane pożyczki na spłatę nieuregulowanych zobowiązań cywilno-prawnych dla producentów świń i dofinansowanie do kosztów transportu i utylizacji padłych zwierząt gospodarskich. Zaplanowano również dopłaty do zużytego kwalifikowanego materiału siewnego, dopłaty do składki ubezpieczeń rolnych, zwrot części podatku od paliwa rolniczego. Kontynuowane będzie również udzielanie kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup ziemi przez młodych rolników, do czego powrócono już w ubiegłym roku. Wiceminister dodał, że do kategorii wsparcia dla rolników zaliczyć też należy ulgi w podatku rolnym, a także zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży własności gruntów.

Nowe formy wsparcia 

Wiceminister Bartosik przypomniał również o ruszającym właśnie wsparciu dla pszczelarzy i rekompensatach dla rolników, którzy z powodu klęsk żywiołowych ponieśli straty powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji. Gospodarze będą też mogli uzyskać pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytu, a także na zakup udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych.

Pomoc za przejęcie gospodarstwa?

Dodajmy, że kredyty i dotacje udzielane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udziela gwarancji spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych. Instytucja ta może też przejąć dług rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Konsekwencją tego jest jednak przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.

33 miliardy zł zobowiązań

Dodajmy, że zobowiązania rolników w bankach wynoszą obecnie ok. 33 mld zł. Kredyty przeterminowane powyżej 9 miesięcy – uznawane za stracone – to około 6,5 tys. gospodarstw. W windykacjach komorniczych jest 3500 gospodarstw. Najczęściej też tego rodzaju problemy dotyczą gospodarstw towarowych. A uchwalona w 2018 r. ustawa o restrukturyzacji zadłużenia, wzbudza poważne zastrzeżenia rolników. Mówił o tym m.in. Poseł i były Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zdaniem Wiceministra Bartosika problemem jest przepis, który został narzucony przez Komisję Europejską po notyfikacji powyższej ustawy przez KE. Dotyczy on restrukturyzacji zadłużenia z udziałem wkładu własnego rolnika w gotówce. Zdaniem polityka należałoby to zmienić ustawą, ale nie będzie to proste, bo unijne przepisy w tym zakresie są jednoznaczne.

Skuteczna powszechna pomoc?

Wiceminister Rolnictwa Ryszard Bartosik wyjaśnił też, że rolnicy są zainteresowani każdym wsparciem, najbardziej jednak dociera do nich pomoc o charakterze powszechnym, taka jak zwrot akcyzy z paliwa rolniczego czy rekompensaty za straty z powodu klęsk żywiołowych. Zgodnie z informacjami MRiRW rolnicy w mniejszym stopniu korzystają z kredytów i tylko gdy jest taka potrzeba. Dużym zainteresowaniem cieszą się natomiast kredyty na zakup ziemi i ulgi w podatku rolnym. 

Źródła i foto: Kancelaria Sejmu RP i MRiRW

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
567ObserwującyObserwuj
8,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x