Niedawno pisaliśmy o raporcie Głównego Urzędu Statystycznego pt.: „Rolnictwo 2019” wyrażając obawy o to jaki dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych będzie rok 2020. Dziś Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił zestawienie wyników z pierwszego półrocza 2020 z których wynika, że sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę była ogólnie wyższa o 7 proc. niż rok wcześniej w tym samym okresie i osiągnęła wartość 16,4 mld euro.
– Na początku roku wstępne dane wskazywały, że będzie to kolejny rekordowy rok w naszym eksporcie rolnym – stwierdza Minister Ardanowski – Taka była dynamika jeszcze w styczniu i lutym. Jednak już w marcu pandemia wpłynęła znacząco na wyniki handlu zagranicznego, ale optymistyczne jest to, że od czerwca sytuacja poprawia się. I to z dnia na dzień!
Cios dla eksporterów mięs
W wyniku tegorocznego kryzysu najbardziej ucierpiały te gałęzie rolnictwa, które w wysokim stopniu zależne są od eksportu. Zmianę odczuli przede wszystkim producenci wołowiny (gdzie 80 procent produkcji to eksport) i drobiu (60 proc.) ale także wieprzowiny i mleka. Skutki pandemii dotknęły też m.in. producentów kwiatów. Znacząco podrożał również transport morski. Szans na poprawę tej sytuacji szef polskiego resortu rolnictwa upatruje w wymianie handlowej z krajami o słabiej rozwiniętym rolnictwie, ale z liczącymi się zasobami finansowymi. Do krajów zainteresowanych polską żywnością minister zaliczył: Arabię Saudyjską, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Liban. Szef resortu liczy, że kraje te będą inwestować w tworzenie rezerw żywnościowych.
Minister nie traci optymizmu
Jak informuje resort, w pierwszym półroczu 2020 odnotowano ogólny wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Korzystny wpływ na eksport miał mieć spadek wartości złotego względem euro i dolara amerykańskiego i utrzymanie się tej obniżki.
Eksport do Niemiec był wyższy o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego .
W odniesieniu do krajów pozaunijnych eksport wzrósł w I półroczu z 2,8 mld euro do 3,4 mld euro..
Eksport do pozostałych krajów (nienależących do UE i Wspólnoty Niepodległych Państw ) wzrósł o 25%, do 2,6 mld EUR. Znaczącym odbiorcą produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych była Arabia Saudyjska, na rynku której sprzedano towary rolno-spożywcze o wartości 365 mln EUR, a także Stany Zjednoczone (przychody na poziomie 247 mln EUR) i Republika Południowej Afryki (147 mln EUR).
Wzrost eksportu ziarna i przetworów
W eksporcie produktów rolno-spożywczych z Polski w pierwszym półroczu br. najbardziej wzrosła sprzedaż ziarna zbóż i przetworów – w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. – o 37%, do 2,4 mld EUR.
Warto też odnotować, że dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu. W rezultacie w porównaniu z tym samym okresem 2019 r., dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się o 11,8%, do wartości 5,4 mld EUR.
Spadek eksportu żywca i mięsa
W pierwszym półroczu 2020 r. przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej żywca, mięsa i jego przetworów były o 4% niższe niż rok wcześniej i wyniosły 3,1 mld EUR, stanowiąc 19% wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.
W tym okresie drugą pod względem wartości pozycję z 14% udziałem w eksporcie produktów rolno-spożywczych z Polski zajmowało ziarno zbóż i przetwory, których sprzedaż, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r., zwiększyła się o 37%, do 2,4 mld EUR.
Wzrost wartości eksportu odnotowano także w przypadku tytoniu i wyrobów tytoniowych – o 18,5%, do 2,1 mld EUR, produktów mlecznych – o 2%, do 1,2 mld EUR, cukru i wyrobów cukierniczych oraz ryb i przetworów – w obu przypadkach o około 3%, do 1,1 mld EUR. Większa była także wartość wywozu m.in.: owoców łącznie z przetworami – wzrost o 5%, do 0,7 mld EUR, kawy, herbaty i kakao – o 5%, do 0,4 mld EUR oraz nasion roślin oleistych i tłuszczy roślinnych – o 14%, do 0,3 mld EUR.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay